Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разпети петък се отбелязва в окупираната Фамагуста в Кипър след прекъсване от 58 години

Църквата "Свети Лазар" в Ларнака
Снимка: Бранислава Бобанац

За първи път след прекъсване от 58 години Разпети петък се отбелязва с църковна служба в окупираната Фамагуста в Кипър. Днешната литургия и шествие се определят като историческо събитие.

Над 4000 поклонници се очаква да пресекат „зелената линия”, разделяща Кипър, и да участват в литургията и траурната процесия на Разпети петък, т. нар. Епитафия, в окупираните територии. Граждани от целия Кипър, политици, държавници, духовници, чуждестранни дипломати, както и еврокомисарят по въпросите на образованието и културата Андрула Василиу ще се съберат днес в окупираната Фамагуста. За първи път след 58 години церемонията ще бъде отслужена в църква в средновековната част на града.

Тържественото отбелязване на Разпети петък стана възможно благодарение на съвместните усилия на двамата кметове на града – от кипърските гърци Алексис Галанос /в изгнание/ и от кипърските турци Октай Kaялп. То носи не само религиозен смисъл, но и изпраща силно послание за помирение и решаване на Кипърския проблем, за волята и вярата в обединението на разделената страна, подчертаха организаторите и представители на политическите партии в Кипър. Церемонията бе определена като велик момент за кипърците и за Църквата, защото насърчава климата на разбирателство между двете общности и преговорите между лидерите.

Църквата „Св. Георги Ексоринос”, където ще се състои епитафията, е от 14 век. Богослуженията в нея са се провеждали в продължение на векове, но са спрени през 1957 г. след размирици и сблъсъци между кипърските гърци и кипърските турци. От 1974 г. Фамагуста е под турска окупация.

Храмът се намира близо до оградената част от града, известна като Вароша, чието връщане на законните й жители - кипърските гърци, е една от ключовите мерки за изграждане на доверието и част от преговорите между двете общности за решаване на Кипърския въпрос.

Днес в Кипър богослужение и Опело Христово се отслужват за първи път и на български език от отец Станислав Симеонов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32