Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тристранката ще обсъжда предложенията на бизнеса и синдикатите за промени в Кодекса на труда

Снимка: БГНЕС
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди предложени от бизнеса и синдикатите промени в Кодекса на труда. Промените, предложени от КНСБ и внесени за обсъждане, предвиждат при принудителен престой в предприятието повече от 15 дни, когато персоналът е пуснат в неплатен отпуск, работниците да получат обезщетение в размер на 2/3 от заплатата, а с цел да се стимулира ползването на родителския отпуск от шест месеца за родителите на деца до осемгодишна възраст, се предлага той да стане платен.

Липсата на финансов ресурс по време на ползването на този отпуск обезсърчава и фактически превръща текста в много слабо използван. Това не е стандарт - да запишем едно право, което не можем да ползваме, поради това, че няма финансов ресурс, с който да покрия нуждите си тогава, когато ползвам този отпуск
, коментира Чавдар Христов от КНСБ

Общо над 40 са предложенията на синдиката за промени в Трудовия кодекс. Много са ответните предложения за изменения, направени от бизнеса, като например платеното майчинство да се намали от две години на година и половина, а майките, когато се върнат на работа, да не ползват натрупания годишен отпуск.

Защото всички заедно, трудовият колектив, изработват общия фонд средства за работна заплата и те трябва да се разделят в случая и за майката, която няма принос в последните две години към предприятието, нито последния месец. В това отношение сме предложили да се съкрати като цяло платеният срок за отглеждане на дете. Той е най-висок у нас в ЕС и да се увеличи в известна степен компенсацията през това време
, заяви Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.

От КНСБ не очакват разнопосочните предложения, които ще се гледат днес, да бъдат възприети.

Предложенията са диаметрално противоположни. Отсъства каквато и да е позиция или виждане от страна на държавата. Тези факти, лично на мен, ми дават основание да считам, че тази точка ще остане без абсолютно никакви последици и отново ще се упражним в красноречие, каза Чавдар Христов от КНСБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32