Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ниска избирателна активност в чужбина за президентските избори в Турция

Днес приключва гласуването за президентските избори на турските граждани в чужбина, което според турския избирател закон се провежда една седмица преди изборите в Турция.

В 54 страни, включително и в България, бяха разкрити избирателни секции. За пръв път турските граждани имат право да гласуват в държавите, в които живеят. Досега това ставаше в Турция или на граничните пунктове.

За пръв път при гласуването в чужбина се приложи системата на предварително записване, подобна на българската система, която се прилага за гласуването на българските граждани в чужбина и на изселниците в Турция.

От около 2,8 млн. турски избиратели обаче, които се намират в чужбина, само 248 хиляди са се записали предварително. От тях около 20 хиляди въобще не са упражнили вота.

Тази ситуация е негативна за турския премиер Р. Т. Ердоган, който е кандидат за президент на управляващата ПСР, понеже разчиташе на над 1 млн. гласове, които ще дойдат за него от чужбина, т. нар. гурбетчийски гласове.

60-70 процента гласове от чужбина ще бъдат за нас, бе заявил на един предизборен митинг Ердоган, което се равнява на около 1,5 млн. гласове.

Предизборните изяви на турския премиер Ердоган в Германия, където живеят най-много турски избиратели, в Холандия, в Австрия бяха съпроводени с бурни протести срещу неговата кандидатура и това се оказа и определящо за ниската избирателна активност главно в европейските държави, коментират анализаторите.

На 10-и август, неделя, в Турция ще се състоят президентски избори, на които за пръв път турският президент ще бъде избиран чрез пряко гласуване от народа. Ако има втори тур, той ще бъде на 24-и август.

Социологическите агенции в Турция сочат преднина за Р. Т. Ердоган пред другите двама кандидати - Екмеледдин Ихсаноглу, който се подкрепя от няколко опозиционни партии и кандидата на кюрдите Селяхаттин Демирташ.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32