Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 млрд. евро за България предвижда одобреното споразумение за партньорство с ЕК

До 2020-а година можем да получим от европейските инвестиционни и структурни фондове близо 10 милиарда евро - това предвижда одобреното от Европейската комисия споразумение за партньорство с България. 7 милиарда и 600 милиона евро са по линия на политиката за сближаване, 2 милиарда и 300 милиона - за развитие на селските райони, и 88 милиона - за морско дело и рибарство. Парите ще бъдат разпределени в общо 7 оперативни програми, които имат за цел да повишат икономическия растеж и заетостта у нас, да стимулират малкия и средния бизнес, научните изследвания и иновациите, както и да подобрят енергийната ефективност, здравеопазването, образованието, управлението и обществените услуги.

До 2020-а година броят на хората, живеещи в бедност трябва да намалее драстично, заетостта трябва да се повиши до 76 на сто при сегашен дял от 63,5, а младежката безработица да спадне близо 4 пъти – до 7 процента. Срещу парите, които ни отпуска, Брюксел ще изисква още енергийната ефективност да бъде увеличена с 25 на сто, делът на възобновяемите източници – до 16 на сто, както и България да инвестира значително повече в научни изследвания и иновации. Броят на децата, които отпадат от образователната система ще трябва да намалее, този на младите висшисти да се увеличи, а времето за предоставяне на административни услуги да се съкрати наполовина.

Комисарят по заетостта и социалната политика Ласло Андор обърна внимание, че България ще получи за заетост, квалификация и борба с бедността 1,5 милиарда евро от социалния фонд, което е с 20 на сто повече от досега.

Колегата му Йоханес Хан, който отговаря за регионалното развитие, нарече одобреното днес споразумение жизненоважен, стратегически план, който поставя България на пътя на заетостта и икономическия растеж. По думите на Хан занапред ще е важна не скоростта, а качеството на усвояване на парите.

Говорителката на Йоханес Хан - Ширин Уилър коментира за БНР, че Европейската комисия планира най-късно до края на годината да бъдат утвърдени и оперативните програми, с което ще започне и реалното усвояване на парите.
Уилър категорично отрече връзка между одобряването на споразумението и смяната на властта у нас - по думите й, днешното решение на комисията е не политическо, а техническо.

Цялото интервю на Диана Чепишева с Ширин Уилър чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32