Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатите ще решават дали да заседават само в Брюксел

Снимка: europarl.europa.eu

Европейският парламент започва процедура по промяна на Лисабонския договор, която ще му позволи да решава сам къде да заседава. Инициатори са консерваторите, които отдавна настояват да се прекратят скъпите ежемесечни пътувания до Страсбург.

Решението да се подготви нов доклад за промяна на процедурата беше взето днес от конференцията на председателите на парламентарни комисии и подлежи на одобрение и от лидерите на политическите групи. Британските консерватори, които за пореден път инициират стъпки в тази посока, са убедени, че в този състав на Европейския парламент има достатъчно мнозинство, което, особено на фона на бюджетните ограничения, ще подкрепи решение за едно седалище на Европарламента. В него ще се провеждат и пленарните заседания и ще протича ежедневната работа в комисии и политически групи.

Сега стотици евродепутати, служители и камиони с документи и техника всеки месец пътуват от Брюксел за пленарна сесия в Страсбург и обратно. По данни на Европейската сметна палата този пътуващ цирк, както шеговито го наричат медииите, струва на данъкоплатците около 115 милиона евро годишно.

Въпросът Европейският парламент да работи само в Брюксел е поставян многократно на различни нива. По него има събрани и милиони подписи под граждански петиции. Това обаче може да стане само с промяна в Лисабонския договор, която да одобрят всички страни-членки. Франция винаги досега категорично е отказвала да отстъпи домакинството на Страсбург на месечните пленарни сесии. Няма индикации за промяна в тази позиция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32