Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Моделът на финансиране на науката остава измъчен

| обновено на 20.05.15 в 20:52
Снимка: БГНЕС

Моделът на финансиране на науката в България остава измъчен. С тези думи заместник-председателят на БАН академик Дамян Дамянов се обърна към гостите на тържественото честване в академията в навечерието на 24-и май - Денят на българската просвета и култура.

Академик Дамянов припомни, че за 2014 г. БАН не е получила за научни изследвания средства от държавната бюджетна субсидия. За това с уважение трябва да се знае, подчерта той, че академията реализира 62 милиона лева собствени приходи. Общата сума от спечелени финансирани проекти надминава 50 милиона лева, като включва близо 900 проекта от чужбина и над 600 от България.

За миналата година БАН има нови 633 докторанти, от които 213 са новоназначени, а 137 са защитили. 28 института са получили акредитация по 82 докторски програми.

Не всичко е само добро и успешно, заяви академик Дамянов и поясни, че върху академията винаги оказват влияние много външни и вътрешни фактори. Напоследък лични страсти и амбиции, посочи още той. Най-тревожен е фактът, че младите учени на щатна длъжност са само 97 души. За академията едва 0,3 до 25-годишна възраст и 3 на сто между 26 и 30 години.

На тържественото събрание бяха връчени дипломите на новоизбраните академици и почетните плакети на основателите на общността, радетели за БАН.

Във фоайето на централната сграда на академията е открита изложба за кирилицата и глаголицата, посветена на 24-и май.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Откриването ще е в парка

Софийският фестивал на науката привлича ученици и студенти с експерименти и образователни игри

За пета поредна година под егидата на Министерството на образованието и науката от днес до 17 май ще се състои Софийският фестивал на науката.  На фестивала - на три паралелни сцени в театър "София" и в пространството около театъра в парка Заимов,..

публикувано на 14.05.15 в 09:14

ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ - ключов инструмент за целите на националната стратегия „България 2020“

В рубриката "Европа за мен"   ще насочим вниманието си към науката и образованието, като едни от водещите фактори за увеличаване на общественото благосъстояние. За това, че образованието е главният "път" и към духовното израстване, но и към стопанския..

обновено на 06.04.15 в 16:15

Българската програма за наука и образование получи официално одобрение

Българската програма за наука и образование получи официално одобрение от Европейската комисия през февруари, съобщиха от представителството на Комисията в България. Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” описва приоритетите..

публикувано на 26.03.15 в 09:25
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32