Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите даряват по-често кръв за операции на свои близки, отколкото по време на кампании

| обновено на 11.06.15 в 15:27
Снимка: БГНЕС

Българите даряват по-често кръв за операции на свои близки, отколкото по време на кампании. Броят на кръводарителите у нас все пак расте, за миналата година те са били 170 хиляди души, отчете Националният кръвен център.

От 2000 година насам с 21 хиляди души са се увеличили даряващите кръв у нас, отчете Националният кръвен център. Едва 25 на сто от кръводаряванията са вследствие на кампаниите, а 75 на сто при нужда за близък човек, заяви зам.-здравният министър д-р Адам Персенски:


Едва ли вас трябва да ви убеждавам колко е ниска честотата на кръводаряване в България и колко на нас всички ни се иска тя да бъде поне два пъти по-висока. Това е един информационен проблем, който се надявам с общия усилия, че ще можем да го решим.


Директорът на Кръвния център д-р Николай Андреев и национален консултант по хематология обясни, че хората не знаят кога се дарява кръв:

Лошото е, че тези, които имат контакт с пациентите и близките, не обясняват нищо на пациентите за нуждата от преливане на кръвни съставки в хода на лечението или пък то е съвсем недостатъчно. Дори и сега при мен идват близки на пациентите и ми държат сметка, защо не се дава кръв на техните близки. След като поговоря с тях се оказва, че те въобще не знаят, че до момента се инспирират кръвни съставки за техния близък и че това влиза в хода на лечението, и се отзовават да дарят кръв.

Всеки здрав човек може да дарява кръв жените до 4 пъти, мъжете до 5 пъти годишно на възраст между 18 до 65 години. Кръв не може да даряват приемащите постоянно медикаменти, хронично болните, заразно болните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32