Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потъва ли миньорският град Перник

Заради опасност от пропадане на къщите и блоковете в Перник се реализира мащабен проект за изследване на минните галерии под града. Той трябва да даде отговор на въпроса – може ли миньорският град да потъне? Има опасност домовете на близо 30 хиляди души в централната част на града да потънат. Това се казва в анонса на проект, който се реализира от няколко години насам.

Доц. инж. Стефчо Стойнев подчерта в предаването "Преди всички", че няма връзка вчерашният инцидент с обекта на проучване. Става дума за свлачищен процес, а не резултат от миналия въгледобив, каза той.

Вероятно е свързано с високи нива на подземните води. Да не забравяме, че Перник е един от градовете с изключително много свлачища в района. Там има цели квартали, които особено в миналото бяха под влияние на свлачищните процеси, има десетки укрепени свлачища. Не е случайно, че една от държавните фирми, които се занимава с геозащитна дейност, е със седалище в Перник. Има направена специална карта, която ние в момента разработваме за всеки един квартал, по какъв начин да бъдат стабилизирани терените, тъй като състоянието на земната основа в тези райони е различна. Аз знам поне 15 свлачища в градската част на Перник, които в миналото са укрепвани, които са проучвани, които и в момента се наблюдават и проследяват.

Доц. инж. Стефчо Стойнев добави, че финансираното от държавата проучване завършва в края на годината, след това ще се търсят пари за реализиране на укрепващите мероприятия.

Цялото интервю с доц. инж. Стефчо Стойнев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32