Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради ниски заплати и лоши условия на труд

Служители в Изпълнителната агенция "Борба с градушките" готвят протест

Снимка: БТА

Работещите в Изпълнителната агенция "Борба с градушките" се готвят за протест. Днес изтича крайният срок, в който те очакват от институциите отговор на изпратената от тях протестна нота, в която настояват за повишаване на заплатите и подобряване на условията на труд. Ако държавата не намери адекватно решение на проблемите, работещите започват символична протестна акция в контролните пунктове и във всичките 200 ракетни площадки в страната.

Това социално напрежение е пряко свързано с финансовата дисциплина и хроничното недофинансиране на системата, т.е. – рязане на бюджета за сметка на хората. Циничното е, че цената на тази финансова дисциплина се плаща от работещите.
Това каза за предаването "Преди всички" Валентина Васильонова, заместник-председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

Тя уточни, че работещите в системата получават работни заплати, които са малко над минималната за страната. Съществен проблем е това, че работещите са 758, а бюджетът, който се отпуска, е за 590 души, каза още Васильонова и подчерта:

Това означава, че няма достатъчно средства, които са предвидени за издръжката на Агенцията. Те не могат да изплащат елементарни разходи – за ток, за вода, социалните им придобивки са отнети. Пагубното е, че работните им заплати, разпределени на тази численост, са ниски.

Евгени Иванов, който е председател на браншовия синдикален съвет към Федерацията и работи в Агенцията, набеляза още съществени проблеми. Той подчерта, че освен ниското заплащане, на много места се работи при лоши условия:

Към всеки команден пункт има 20-25 ракетни площадки, които са в радиус от 35 километра, обслужва се от един локатор. Голяма част от тези места в действителност не са електрифицирани, а оборудването, което се ползва, битовите условия, се съхраняват от години, т.е. – не са се променили, със средни разлики, т.е. може да се осигури боя, все пак, да се освежат малко фургоните, но действително по-сериозни инвестиции не са постъпвали.

В отговор изпълнителният директор на Агенцията за "Борба с градушките" Николай Николов заяви, че предстои до края на годината да бъде създаден Гаранционен фонд за покриване на рисковете от природни бедствия. В него земеделски производители и държавата ще внасят средства и част от тях ще се ползват за увеличение на заплатите на служители:

С новото ръководство на Министерството на земеделието още от началото на годината са предприети инициативи, инициирани от няколко браншови организации, с които да бъде създаден един Гаранционен фонд за покриване на рисковете от природни бедствия в земеделието. Тези браншови организации настояват за разширяване на територията, както и за самата издръжка на Агенцията. Така ще бъде една възможност да се разшири територията, да има средства за инвестиции, както и средства за издръжка и за заплати.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Валентина Васильонова, Евгени Иванов и Николай Николов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32