Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов: България е готова да инвестира собствени средства в газовия проект "Набуко-Запад"

| обновено на 15.09.15 в 18:31
Бойко Борисов и Марош Шефчович
Снимка: БГНЕС

България е готова да инвестира собствени средства в газовия проект "Набуко-Запад", заяви премиерът Бойко Борисов. Той допълни, че подкрепя възстановяването на проекта и дори преминаването на такъв газопровод през България.

Борисов припомни идеята за създаването на газоразпределителен център във Варна, откъдето, по думите му, може да минат и тръбите на "Набуко Уест", ако се превърне в европейски приоритет:

Имаме готовност и като бюджет и държава. Няма да търсим партньорство с никой на територията на България, а България ще си инвестира в още една-две тръби по старите трасета.

Според премиера инвестираните пари биха се изплатили още в първите години от транзитните такси:

Аз съм твърд почитател да се възобнови "Набуко-Уест" или да мине през наша територия. Това отново би могло да дойде в този газоразпределител. За да бъдем конкурентноспособни на останалите държави, ние вложихме доста пари от "Булгартрансгазс" и подновихме основната част от компресорните си станции. Мощни, модерни, американски, най-добрите, реверсивни, бутат в двете посоки, заяви Бойко Борисов на конференция в София, посветена на енергийната сигурност.

Еврокомисарят, отговарящ за енергийния съюз, Марош Шефчович обаче видя друг приоритет:

Газовият хъб във Варна. Аз знам, че този проект е много близко до сърцето на премиера и на българското правителство. Ние го обсъждахме тази сутрин. Това, което мисля е, че е важно да се подсигури интерконекторите и външния кръг от газовите връзки.

До края на месеца може да бъде подписано споразумение между Русия и Украйна, за да се подсигурят газовите доставки за зимата. Това съобщи ресорният еврокомисар Марош Шефчович. На форума той похвали напредъка на страната ни в разнообразяването на енергийните източници. По думите му, България трябва да работи за довършването на газовите връзки със съседните страни, за да подсигури доставките на синьо гориво за целия регион:

От седем проекта, три преминават през България. Това идва да покаже, че не само вашата страна, но и останалите партньори от региона, са убедени, че България може да е в основата на решаването на много от останалите аспекти на въпроса. През България преминават интерконекторните връзки с Турция, Сърбия и Гърция и именно те могат да осигурят сигурност на региона. Това ще доведе до подсигуряване на енергийната мрежа и на цялата система в региона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32