България е готова с въвеждането на системата за електронна обработка на корабните документи без хартиени носители. Това съобщи във Варна Марко Мили -изпълнителен директор на Европейската агенция по морска безопасност, който инспектира дейността на новия брегови център и прилагането на европейските директиви. Той даде висока оценка на дейността на българските специалисти и на системата за управление на трафика. Пред кореспондента ни Даниела Стойнова директорът на центъра в морската столица Златко Кузманов заяви, че всички европейски страни трябва да въведат електронната обработка на корабни документи до края на годината, а България е изработила шаблон за страни извън Европейския съюз, който те могат да прилагат при посещение на европейските пристанища:
Ние, освен основния вход, който сме създали, създадохме също и допълнителна алтернатива, която пък е много удобна за нас, понеже всички страни, които не са членки на ЕС предварително им даваме шаблона и те могат да си попълнят редица данни. Особено това е полезно, що се отнася до опасните товари, защото те представляват твърде голям списък и посещението на пасажерите, където имаме друг голям списък, даден на хартия прави много трудна самата проверка. По този начин се намалява времетраенето на изчакването, излишно и за корабособственика, и за нас и се получава ефективността на морския бизнес.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..