Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Попов: Законодателството създава проблем за увеличаването на кредитните кооперации

Снимка: БГНЕС
В целия свят земеделието е бизнес, който се нуждае от изгодни кредити, за да се развива нормално. Въпрос на държавна политика е да се използват позволените от Европейския съюз (ЕС) инструменти и да бъде осигурен финансов ресурс, така че проектите в земеделието да се изпълнят успешно. Един от добре работещите по света инструменти са кредитните кооперации. В момента кредитните кооперации у нас имат над 14 млн. лева собствен капитал. Те управляват активи за над 53 млн. и 13 хил. семейства годишно си осигуряват кредитен ресурс от тях.

Кредитните кооперации обединяват хора, които искат да се финансират вътре в групата, в кредитната кооперация. В България през 1996 година са създадени 33 такива. Те продължават да работят. Работят по линия на програмата ФАР. Те финансират само членовете си и могат да приемат още членове. Това обясни за "Хоризонт" финансовият експерт Иван Попов, участник в дискусионната кръгла маса в Министерството на земеделието.

Той поясни, че законовата база създава проблем за увеличаването на кредитните кооперации и допълни, че те са специфични финансови институции, които познават хората в района, в който работят:

По-облекчен е режимът за получаване на кредити. Всичко е както при нормалното банково кредитиране, с разликата, че те познават членовете си. По-достъпно е получаването на кредити от такъв тип кооперации, отколкото от кредитните институции.

Председателят на парламентарната земеделска комисия Румен Христов заяви, че досега не се е стигнало до гледане на законопроекти за кредитните кооперации:

Искането за влогонабиране по-скоро ще бъде обект за дискусия във финансовата комисия. Това е финансова структура, която би следвало да получи лиценз от БНБ. За мен би било добре от гледна точка за това, че производителите биха могли да разполагат с по-голям ресурс, но финансистите ще кажат дали това е възможно, или не.

Репортажа чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32