Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и как ще избира лекарствата на пациентите

От около 3 хиляди медикамента, които са вписани в позитивния лекарствен списък, между 800 и 900 от тях имат такъв тип действие, че не е препоръчително да бъдат замествани в аптеките. 

Не смятам, че излизането на проеконаредбата в този ѝ вид е грешка. Напротив, тя представлява провокиране на експертите да си кажат мнението и те го казаха веднага. Лекарствата можем да ги разделим на два вида – лекарства, които са взаимнозаменяеми, и лекарства, които чисто технологично, заради повлияването си върху човешкия организъм, не са взаимнозаменяеми. Това е всъщност общото становище, до което достигнаха колегите от фармацевтичното и лекарското съсловие, каза в "Хоризонт до обед" Антон Вълев, председател на Национална аптечна камара. Той уточни:

Има една група лекарства, които не са взаимнозаменяеми и ние ги обявихме. Това са новите биопродукти, това са лекарствата с много тесен терапевтичен интервал и една специфична група лекарства, при пациентите с трансплантации.

Антон Вълев подчерта още, че пациентите трябва да бъдат информирани, че няма 10 хиляди лекарства, а те са 1700:

Второто нещо, за което трябва да ги информираме, е, че има едно лекарство, което има цял гардероб с 15 хиляди различни имена. Трябва да знаят, че има едно лекарство с различни имена, но то по нищо не се различава от другото, но "различните дрехи, струват различно".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32