Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още има противопехотни мини в завода "Миджур" в Горни Лом

Снимка: БГНЕС

Въпреки повдигнатите обвинения за взрива в завода за боеприпаси в Горни Лом, при който загинаха 15 души, хората в селото не смятат, че е постигнато възмездие. Заводът е затворен, но там все още има противопехотни мини.

Година и половина след взрива, жителите на Горни Лом не искат да си спомнят трагедията и трудно говорят за нея. Според бивши работници, в завода не са били спазени условията за безопасност при утилизация.

Заводът е затворен, но противопехотните мини, които трябваше да бъдат обезвредени, не са извозени, каза кметът на селото Илиян Михайлов:

Нито един от боеприпасите нямам информация да е извозен. Всичко се намира на територията на завода, до който ние – обикновените хора, нямаме достъп.

Сега в завода, освен охраната, работят още няколко души, ангажирани с поддръжката, а въпреки че няма производство, предприятието подлежи на засилен контрол от Инспекцията по труда. Последната проверка е от преди седмица, заедно с екоинспекцията. Риск няма, но са издадени предписания, които трябва да бъдат изпълнени.

Експлозията в завода за утилизиране на боеприпаси "Миджур" стана преди година и половина. Вчера бяха повдигнати обвинения на четирима души: на собственика Валери Митков, Ивелина Бахчеванова от Министерството на икономиката, Божидар Василев, бивш началник на службата за Контрол по общоопасните средства към МВР, и Палма Иванова, бивш експерт по безопасност на труда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32