Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция въведе визи за руските превозвачи

Турция въведе изискване за визи на руските превозвачи. Решението е в сила от 1 юни, съобщиха информационните източници. Въвеждането на визи се предприема в отговор на санкциите, които Русия предприе срещу турските превозвачи след кризата, която се разрази заради свалянето на руския бомбардировач СУ24 от турски изтребители в нарушение на турското въздушно пространство през месец ноември. Преди кризата се пътуваше безвизово между двете страни. Москва още през декември отмени едностранно безвизовия режим за турските превозвачи. Седмици наред турските тирове останаха на граничните пунктове и това причини огромни загуби на турския бизнес. Турските превозвачи започнаха да ползват т. н. каспийски маршрут, който е по-дълъг и това оскъпява превозите.

Президентът на турската превозваческа асоциация Фатих Шенер посочи, че Турция е изчакала достатъчно време Русия да върне безвизовия режим. Той заяви: След като това не се получи, ние предприехме насрещна стъпка и от руските превозвачи също ще се изискват визи. Същевременно Шенер изрази пожеланието да се възстанови предишният безвизов режим между Турция и Русия, което ще бъде от полза и за двете страни.

На фона на кризата, Русия се подготвя да стартира проекта за строителството на първата турска атомна АЕЦ Мерсин-Аккую, който бе подписан между Анкара и Москва преди избухването на кризата. Руската компания "Росатом" планира отливането на първия бетон на първата турска АЕЦ Аккую-Мерсин да стане през 2018 г. Лицензът се очаква да бъде получен през месец август тази година, заяви директорът по юридическите въпроси на проектната компания "Аккую Нуклеар" Иля Смирнов, цитиран от турски медии.

По думите му, пускането в експлоатация на първия блок се предвижда да стане към 2023 година. Тогава ще се навършат 100 години от основаването на Република Турция от Мустафа Кемал Ататюрк, емблематична за Турция годишнина. 

През последните дни и Владимир Путин, и Реджеп Ердоган изявиха публично желание за подобряване на отношенията, но конкретни стъпки до този момент няма.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32