Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия и Турция подписаха споразумение за строителството на "Турски поток"

| обновено на 11.10.16 в 08:21
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия и Турция подписаха междуправителственото споразумение за строителството на газопровода "Турски поток", който бе замразен заради кризата със сваления руски бомбардировач.

Договорът бе подписан от енергийните министри на двете страни в присъствието на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и руския държавен глава Владимир Путин, който пристигна в Истанбул. Споразумението предвижда изграждането на две линии за магистрален газопровод по дъното на Черно море до Турция и оттам за Европа, което трябва да стане до 2019 г.

Руска компания ще строи морския участък на първата отсечка на газопровода "Турски поток", а турска компания, най-вероятно държавната "Боташ", ще се заеме с наземната ѝ част. Това предаде агенция ТАСС, като се позова на руския министър на енергетиката Александър Новак. За втората отсечка може да бъде създадено съвместно предприятие, посочи Новак, като уточни, че морският участък във всички случаи ще остане владение на Русия. Изграждането на трета и четвърта отсечка засега не се обсъжда.

С подписването на "Турски поток" ние дадохме ново ускорение на развитието на отношенията между Турция и Русия, заяви Ердоган на пресконференция след разговора с Владимир Путин, който е продължи над час и половина. Турският държавен глава посочи, че са обсъдили конфликта в Сирия, включително и операцията на турската армия там.

Руският президент Владимир Путин посочи, че с турския си колега Ердоган са изразили съгласие, че е изключително важно да бъде доставена хуманитарна помощ в северния град Алепо.

Имаме обща позиция, че трябва да бъде направено всичко възможно, за да бъде доставена хуманитарна помощ в Алепо. Единственият проблем е гарантирането на сигурността на хуманитарните доставки, каза Путин.

В телевизионно интервю Алексей Милер, директор на "Газпром", е пояснил, че споразумението е в сила от момента на подписването и че "Газпром" вече е получил разрешение от Турция за реализация на проекта.

Строежът обаче реално ще започне в началото на 2018 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32