Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дмитрий Травин: Днешната руска идеология е по-ефективна от комунистическата

Путин е създал авторитарна и персонализирана система на управление в Русия, категоричен е Травин

Фрагмент от корицата на книгата на Дмитрий Травин
Снимка: Николай Кръстев

Руският изследовател и преподавател в Санктпетербургския европейски университет Дмитрий Травин неотдавна представи в Москва книгата си „Ще просъществува ли путинската система до 2042 година?“. В нея той описва днешна Русия и системата на управление, създадена от президента Владимир Путин, който е начело на страната от 2000 година.

В интервю за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ Травин заяви, че Путин разполага с повече власт от един от последните съветски лидери Леонид Брежнев и с по-малко от тази Сталин. Путин е създал авторитарна и персонализирана система на управление в Русия, категоричен е Дмитрий Травин. Той набелязва 2042 година като символична и фигуративна дата, заимствана от роман на руския писател Владимир Вайнович.

Много от избирателите подкрепят „Единна Русия“, а тези, които не я подкрепят, се намират в състояние на апатия и не искат активно да протестират. Затова сега няма съмнение, че Путин ще поиска да участва в президентските избори през март 2018 година и лесно ще ги спечели. В Русия ще се запази този политически режим, който съществува вече практически 17 години без никаква либерализация, прогнозира изследователят: 

В дадения момент, ако не се появяват някакви нови фактори, трябва да кажа, че путинската система е устойчива, руското общество я подкрепя. Забелязваме, че няма някаква особена катастрофична ситуация в руската икономика, въпреки че тя бавно ще става все по лоша. Така че Путин може още дълго да запази властта си.

При благоприятно развитие на ситуацията Путин може да управлява Русия и до 2042 година, когато той ще е на 90 години и това не го изключвам.

Запитан на какво се дължи носталгичната вълна към съветския период от последните години, Дмитрий Травин отговаря, че има качествено различие в областта на идеологията:

Днес тя е много по-ефективна, отколкото по времето на Брежнев, защото тогава тя представляваше остатък от сталинската идеология. Строяхме комунизъм, но хората от моето поколение знаеха, че никакъв комунизъм няма да има и не вярваха в нищо. Идеологията днес е много по-ефективна - не строим никакъв комунизъм, но Путин прокарва идеята, че сме в обсадена крепост и около нас са само врагове, най-вече американците, след тях са бандеровците. В тази ситуация хората възприемат тази идеология. Мнозина вярват в тези неща - че САЩ искат да направят с Русия лоши неща, както и че в Украйна се възражда бандеровщината (фашизмът в Украйна). Така че всички тези елементи работят по нов начин и много по-ефективно, отколкото в периода на управление на съветския генерален секретар на КПСС Леонид Брежнев.

Икономическият застой ще продължи, постепенно апатията сред населението ще се засилва, а страхът от американците ще се запази, предвижда още Дмитрий Травин: 

Путин ще започне да остарява, да боледува, което е логично по здравословни причини, защото никой за съжаление не е вечен. И хората вместо младия мачо и енергичен управленец ще виждат по телевизията възрастен и боледуващ човек, а после ще престанат изобщо да го виждат, защото той все по-често ще боледува, отколкото да се появява по електронните медии. Всичко това напомня съветската епоха - ще ви припомня, че Брежнев, без да идва в съзнание, управляваше СССР няколко години до смъртта си през 1982 година.

Цялото интервю с Дмитрий Травин слушайте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32