Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ШОС или ЕС ще избере Турция

Снимка: Николай Кръстев
Процесът на присъединяване на Турция към Европейския съюз продължава дълги години и до сега както виждате по него не се постигат особени резултати. Това каза в интервю за предаването "Събота 150" на програма "Хоризонт" турският депутат Махмут Сами Малъ:

Европейският съюз поставя условия пред Анкара, които тя се опитва да изпълни, но все не успява да удовлетвори изискванията на Брюксел. Освен това в Европейския съюз все още има държавни лидери, които не желаят присъединяването на страната ни към ЕС. И тези настроения се засилиха още повече след възникването на бежанската криза в Европа, която остави хода на преговорите за членство в задънена улица. За застоя в отношенията ни с Европейския съюз спомогна и опитът за преврат през юли и нежеланието на някои западни страни да върнат обратно в Турция онези от организаторите на метежа, които избягаха веднага след събитията от 15 юли.

Що се отнася до членството ни в Шанхайската организация за сътрудничество, мога да кажа, че тази организация вдъхва сигурност, добави турският депутат:

Не само по границите, но и икономическа сигурност. Мисля, че с присъединяването си Турция може да допринесе, заедно с Русия и Китай за съживяване на икономиката. Все пак Турция е третата най-силна икономика в Европа и влизайки в Шанхайската организация за сътрудничество ще стане третата силна икономика в нея. Възможно е, ако се ревизира структурата на ШОС и икономиката да стане по-силна. Китай вече даде заявка за това с намерението си ежегодно да прехвърля 10 милиарда долара в организацията. Така ще се създаде стабилност, а от там може да се стигне и до увеличаване броя на членовете от евразийския регион в организацията.

Цялото интервю с Махмут Сами Малъ можете да чуете от звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32