В лагера обаче няма лекари-специалисти и оборудван медицински пункт, каза за „Хоризонт“ микробиологът доц. Цветан Велитов:
Добре би било там да има добре оборудван медицински пункт, с обособени един или два кабинета, по-добре два, защото децата трябва да са в отделен кабинет. Задължително да има манипулационна, трябва да има превързочна, трябва да има спешни шкафове, трябва да има и стационар, т. нар. "медицински пункт със стационар". Върху такива хора, които са лекувани в болница и изписани, в лагера трябва да има медицински контрол в първите дни.
При 3-4 процента от прегледаните, предимно сред афганистанците, е установено кожно заболяване, причинено от лоша лична хигиена, каза доц. Димитър Буланов, коремен хирург от Александровска болница:
Кожни заболявания, преди всичко пиодермии и то от липса на хигиена, въпреки че условията в лагера бяха добри. Има постоянна топла вода, раздават се миещи препарати, но липсва хигиена при част от мигрантите и оттам са се появили и възпаленията на кожата. Въобще не е заразна.
Още по темата чуйте в репортажа на Гергана Хрисчева за предаването "12+3".
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..