Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реджеп Ердоган: Турция ще остане завинаги в Кипър

Снимка: /архив/ / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция няма да изтегли войските си от Кипър и ще остане на острова завинаги, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Пълното оттегляне на войските на Турци от разделения Кипър е немислимо, те ще останат, освен ако Гърция не се съгласи да изтегли своите военни сили, подчерта Ердоган. Това стана само часове, след като международна конференция в Женева с участието на висши представители на ООН, ЕС и трите страни гаранти на Кипър Великобритания, Гърция и Турция даде надежда за решаване на Кипърския въпрос.

Турция поддържа близо 40-хилядна армия в северните окупирани територии на острова, докато в южната част на острова е разположена гръцка военна част с минимална численост. На острова има и две британски военни бази.

Въпросът за изтеглянето на окупационната турска армия след обединението на Кипър е един от ключовите и най-конфликтни въпроси в преговорите по Кипърския въпрос. Точно главата за сигурността и гаранциите на бъдещата федерация беше в центъра на завършилата тази нощ международна конференция в Женева.

Коментирайки резултатите от нея, турският президент заяви, че гръцката страна за пореден път бяга от решение на Кипърския проблем. Той предупреди, че не трябва да се очаква решение без Турция като гарант.

В същото време на пресконференция в Женева президентът Никос Анастасиадис отново подчерта позицията на Кипър, че бъдещото споразумение трябва да включва оттеглянето на турската армия. Преговорите за обединението на страната трябва да направят радикална промяна в системата ѝ за сигурност, която в момента се гарантира от Гърция, Турция и Великобритания, каза още той. На конференцията той представи 14-страничен документ с визията на Кипър за новата система, която обхваща всички аспекти на сигурността - вътрешна сигурност, външна сигурност и гарантиране на конституционния ред.

Гаранциите от Турция и присъствието на турската армия на острова са от жизненоважно значение за кипърските турци, подчерта външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу по време на конференцията.

Според ООН, под чиято егида текат преговорите по Кипърския въпрос, конференцията в Женева изпрати послание на надежда, че решение на десетилетния конфликт може да се намери.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Продължават преговорите по Кипърския въпрос

В Женева продължават двустранни контакти на високо ниво между участниците в международната конференция по Кипърския въпрос, която приключи тази нощ без постигането на споразумение, но с приемането на план за продължаване на диалога за обединяване на..

публикувано на 13.01.17 в 12:02

Преговорите за Кипър в Женева приключиха без постигнато споразумение

Преговорите за Кипър в Женева приключиха снощи без постигнато споразумение, но ще продължат на равнище експерти на 18 януари. Няма определена дата за нова среща на гарантите на процеса - това са външните министри на Гърция, Турция и Великобритания...

публикувано на 13.01.17 в 07:49
Антониу Гутериш

ООН се надява на пробив в преговорите за Кипър

Кипър може да стане пример за решаването на конфликти и да бъде символ на надежда за света през 2017 г., заяви генералният секретар на ООН  Антониу Гутериш в изявлението си пред медиите по време на започналата днес в Женева международна конференция за..

публикувано на 12.01.17 в 17:56

Лидерите на двете общности в етнически разделения Кипър предприеха историческа стъпка към споразумение

Решаването на най-продължителния конфликт в Европа – етническото разделение на Кипър, е на масата на преговорите на историческа международна конференция в Женева, която започна своята работа днес по обед. Първата по рода си среща на високо..

обновено на 12.01.17 в 15:14

Кипърските гърци и турци си размениха карти с териториални очертания

Лидерите на двете общности в етнически разделения Кипър предприеха "историческа" стъпка към споразумение, като днес си размениха карти, очертаващи вижданията им за зоните, които гръцката и турската общност ще контролират в предвижданата бъдеща..

публикувано на 12.01.17 в 09:20
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32