Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски експерти не очакват бързо затопляне на отношенията с Вашингтон след встъпването в длъжност на Тръмп

3
Иван Тимофеев
Снимка: Николай Кръстев

Експерти, участвали на кръгла маса в Москва за бъдещето на отношенията между Русия и САЩ, предупредиха, че не бива да се подхожда с големи очаквания към новата администрация в Белия дом

Иван Тимофеев – програмен директор на Русия съвет по международните въпроси, смята, че след идването на Доналд Тръмп в Овалния кабинет, няма да има пространство за нови договорки и преразпределение на зони на влияние, от което се опасяват централноевропейските държави и техните съседи от Балканите, които твърдят, че след евентуалното оттегля на САЩ от тези части на Стария континент, Русия може да възстанови влиянието си в тях

Източна Европа и САЩ са много добре свързани и между тях има сериозни институции, които осъществяват тези контакти.Ако погледнем, ще видим, че централната точка на тези контакти е НАТО и при цялото си желание и енергия да преодолява стереотипите Доналд Тръмп няма да може да направи толкова бързо, а вероятно няма да поиска да наруши тази система от връзки между Вашингтон и източноевропейските държави.Затова мисля, че да се говори за създаването на нови сфери на влияние, е нереалистично. Аз лично бих изключил тази възможност.  Друг момент обаче има днес, че по отношение на Русия има много сериозен негативизъм в редица държави от Източна Европа и Тръмп може да се опита да заобиколни тези сложни отношения и може да започне да се договаря с Русия директно без да стъпва на познатото отношение към Русия от държавите от Прибалтика и Полша. 

В отношенията между Москва и Вашингтон ще има опит да започнат реални разговори по основните въпроси които разделят двете страни, коментира Тимофеев и посочи като такива теми евроатлантическата сигурност, Украйна, противоракетната система ПРО, стратегическата сигурност и кибер сигурността:

Аз обаче споделям мнението и на онези които казват, че има вероятност, че Москва няма да се договори с тази администрация във Вашингтон и тогава нещата могат да станат още по сериозни.

Дмитрий ТренинАнализаторът и ръководител на московското бюро на фондацията „Карнеги“ Дмитрий Тренин прогнозира първите стъпки на Москва и Вашингтон след идването власт на Доналд Тръмп:

Мисля, че след встъпването в длъжност на новия президент на САЩ, ще бъде предприет опит да се види дали могат да бъдат постигнати определени договорености.Както казва господин Тръмп: „има сделка, или няма сделка“. В това направление ще се развиват нещата между двете държави

След президентските избори в САЩ в Русия се появи оптимизъм, който Тренин коментира така:

В Москва се оказаха твърде много емоционални хората, дори повече от колкото трябва. Сериозните хора обаче не бяха в този емоционален и приповдигнат тон. Майсторите на думите бяха щастливи от победата на Тръмп, докато „майсторите на политиката“ бяха много по-малко ентусиазирани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32