Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия затяга мерките за по-бързо екстрадиране на мигранти

Томас де Мезиер

Германското правителство гласува днес мерки за по-бързото екстрадиране на бежанци без право на закрила. От новите по-строги мерки засегнати са и потенциални терористи. Оспорвано обаче остава извличането на информация от мобилните телефони на мигрантите за установяване на самоличността им.

Още днес около 50 афганистанци отпътуваха от Мюнхен за Кабул. Това е третата група бежанци без право на убежище в Германия, която бе екстрадирана само за няколко седмици. Миналата седмица ЕС сключи споразумение с Афганистан за прием на мигранти, които нямат основание да искат закрила в Европа. Двигател на преговорите с Кабул бе именно Германия, която особено след атентата в Берлин в края на годината сериозно втвърди политиката си спрямо бежанците. Въпреки одобрението сред германците за тази промяна на курса, министърът на вътрешните работи Томас Де Мезиер се почувства длъжен да подчертае днес, че миграционната политика на Германия винаги е имала две страни. Бежанци, които имат право на убежище при нас, трябва да се интегрират в нашето общество. А мигранти, които нямат основания да търсят закрила в Германия, трябва да напуснат страната.

Правозащитните организации в Германия оспорват приетото днес право на службите да извличат информация за мигрантите от личните им мобилни телефони. По този начин властите в Германия навлизат в личното пространство на бежанците, което е недопустимо, смята организацията ProAsyl. Вътрешният министър Де Мезиер отговори на критиките с пример: Ако някой се е обаждал 90 пъти в Судан, а ни е казал, че е родом от Еритрея, то много по-вероятно е да е суданец, отколкото еритреец.

Гласуваните днес по-строги мерки не са първите в Германия – предшествани са от решението на правителството, т.нар. потенциални терористи, какъвто например беше атентаторът от Берлин, да носят електронни белезници до излизане на решението на властите, дали имат право на убежище в Германия, или трябва да напуснат страната.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32