Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Денков: Да се въведат процедури против научно плагиатство

Проф.Николай Денков
Снимка: БГНЕС

Да се въведат процедури, които установяват научно плагиатство и какви да са последствията. Това предвижда проектът за изменение и допълнение на Закона за развитие на академичния състав, представен от министъра на образованието Николай Денков.

Ако се установи, че даден учен е откраднал чужд труд, той може да бъде освободен от академична длъжност или докторската му степен да бъде отнета. Предложението е - при сигнал за научно плагиатство министърът на образованието да определя научно-експертна комисия, която да изготви анализ за наличие или липса на плагиатство.

Такава възможност ще има както при провеждане на процедурите, така и след получаването на научна степен и заемане на академична длъжност, обясни образователният министър: 

През последните години бяха създадени такива софтуерни продукти, които позволяват да се види сравнително лесно дали има копирани текстове. Това, което е по-трудно, но е също много важно, е дали има взети чужди идеи, които са представени като свои и затова дефиницията, която използваме за плагиатство, е свързана и с това дали имаме съществен принос на това, което е изкопирано в научната дейност. Предвидени са доста тежки санкции за хората, за които бъде установено по съответния ред наличие на плагиатство със съществен принос. Ако те заемат академична длъжност, те трябва да я освободят, ако те са придобили научна степен на тази база, те трябва да я загубят. Аз искрено се надявам, че ще има политическа воля това да бъде прието.

Още детайли по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32