Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Боряна Холевич: Предложили сме законодателни промени, засягащи ТЕЛК

Султанка Петрова: Ревизията на ТЕЛК – решенията може да върви паралелно със законодателните промени

Снимка: БГНЕС

Предложили сме законопроект за засилване на контрола и промяна на нормативната уредба, с която работят лекарите от ТЕЛК. С предлаганите промени разполагат ГЕРБ и БСП, а от седмица – и омбудсманът. Това обяви в предаването "Преди всички" д-р Боряна Холевич, председател на ТЕЛК - София:

Предлагаме промяна на наредбата за експертиза – премахването на заболявания, които практически не инвалидизират, и покачване на процентите за тежки, сериозни увреждания.

Според д-р Холевич поетапно при преосвидетелстване на пациентите новите положения могат да се отнесат и към вече получаващите инвалидна пенсия, за да се възстанови справедливостта.

Необходим е закон за личната помощ за хора с тежки увреждания, категорична бе д-р Холевич, визирайки децата с увреждания, когато навършат 18 години:

Какво става? Геноцид става. Майката няма как да работи, в повечето случаи бащата е абдикирал и тя и болното ѝ дете трябва да живеят с малко над 200 лева. 

Интеграцията на хората с увреждания и даването им на право да работят не им отнема правото на инвалидна пенсия, уточни Холевич в коментар по тезата, че хората с увреждания се нуждаят от по-добра оценка на остатъчната им работоспособност.

Много ни притеснява умишлено насажданото мнение, че едва ли не инвалидните пенсии са огромната дупка в бюджета и чрез нея се източват страшно много пари, а това е лъжа. В страната с най-висока смъртност в Европа се оказва, че броят на хората с увреждания е най-нисък, каза още Боряна Холевич.

Необходими са законодателни промени, които да се случат много спешно – Законът за здравето, Наредбата за експертиза и още два-три нормативни документа, което би могло да се случи в рамките на два-три месеца, потвърди и Султанка Петрова, заместник-министър на социалната политика. Пред "Хоризонт" тя посочи, че така наречената "ревизия" на издадените вече решения от ТЕЛК-овете може да върви паралелно със законодателните промени.

Не може през ден, през два да има протести, днешният протест е съвсем логичен. Трябва да се работи в посока социални услуги за родителите на деца с увреждания, допълни Султанка Петрова. 

След срещата си с неправителствени организации на хората с увреждания Султанка Петрова обобщи, че те имат изключително добър поглед върху реформите в системата на ТЕЛК:

Хората искат справедливост, прозрачност, да се случи най-после този Регистър на хората с увреждания, искат независим контрол върху правните актове. Постави се акцент върху индивидуалната оценка и тук не става въпрос само за децата, а и за родителите, които отглеждат деца над 18 години. Хората искат достъп до освидетелстване. Голяма част от хората в малките населени места просто не стигат до тези комисии.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32