Днес е първата голяма стъпка на Великобритания по пътя на излизането от ЕС с публикуването на Закона за отмяна на законодателството на ЕС. Това е първият от осемте закона, които трябва да бъдат приети от парламента през следващите две години за осъществяването на Брекзит.
За днес е насрочено първото четене на закона, който безспорно е най-важната част от британското законодателство за цяло едно поколение. С него се прави невалиден Акта на европейските общности от 1972 година, което означава, че Великобритания поема контрол върху законите в страната, което пък изисква преработването на хиляди европейски закони в британски. Законът цели да се сложи край на юрисдикцията на Европейския съд, въпреки че правителството прие, че ще е необходим преходен период до приключването на процеса. Без Европейския съд обаче ще бъде намерено трудно решение на редица спорни въпроси, включително гарантирането на правата на европейските граждани на Острова и на британските в Европа.
Предвид сложната материя и очакваното внасяне на поправки законът едва ли ще бъде гласуван преди октомври. Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние вчера бе критичен към британския преговарящ екип, че няма яснота в позициите му и го призова да побърза. Барние днес ще има срещи с лидера на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин и първия министър на Шотландия Никола Стърджън.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..