Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се прави лимонада? С много любов!

Лимонадата е една от най-старите безалкохолни напитки. В миналото за лимонада се е приемал изцеденият лимон, разреден с вода. През 1676 г. във Франция се учредява дори сдружение на производителите на безалкохолната напитка - Compagnie de Limonadiers, което започва да я популяризира из страната.

Днес у нас, както и в по-голямата част от Европа, под "лимонада" се разбира газирана напитка, направена на основата на лимонена киселина, подсладители и още куп други химикали.

В последните години обаче има тенденция за връщане към старите начини на производство на лимонада.

Петър Велков - майстор на лимонада в Социалната чайна във Варна ви предлага една по-различна рецепта за правене на традиционната напитка... От лавандула.

С Петър разговаря Доротея Николова.

Как се прави лимонада?

- Първо трябва да направиш лавандулова запарка, а после медена запарка. Изцеждат се лимоните и се изсипва лимоновия сок в лавандуловата запарка заедно с медената. Разбъркваш и ако е много топло трябва да добавиш и лед, и отново да разбъркаш. Така се получава лавандулова лимонада.

На какво ухае, лично на теб, лавандуловата лимонада?

- На свежест, живот... Една глътка свежест.

Колко лавандула се слага?

- Около 3-4 лъжици са достатъчни.

Какви други лимонади правиш?

- Миналата година правех диненада. Тя също много бързо се приготвя и става много вкусна.

Как се прави диненада?

- По същия начин си правиш запарка от лавандула. И запарка от мед. Изцеждаш и лимони. Изцеждаш и диня.

Поясненията на Петър Велков може да чуете и в звуковия файл:


Димитър Петков е другият майстор на лимонада в Социалната чайна във Варна. Ето какво сподели той пред репортера на Радио Варна Доротея Николова.

Как се прави лимонада?

- Задължително е да я правиш с много любов. Едната специална наша лимонада, тя е специалитет на Чайната, е диненада. Хората много я харесват, но нея я правят за специални моменти.

Други лимонади за специални моменти има ли?

- За момента правим нещо като експерименти - да видим дали ще се хареса на екипа. След това ще я предложим и на хората. За момента обмисляме нещо с мащерка, но все още е тайна.

Как ще се казва?

- Не сме измислили име.

С колко лимонада се разхлажда човек?

 - О, има някои хора, които са пили по три чаши и не им стига. За мен две чашки са достатъчни.

Може ли да се опияниш от лимонадите?

- По-скоро не.

А, да се пристрастиш?

- Да се пристрастиш, да!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството решава в петък дали да бъде обявена епидемия от коклюш

Ще бъде ли обявена епидемия от коклюш и какви мерки ще предприемат здравните власти у нас, ще стане ясно по време на заседание на правителството утре, съобщиха за БНР от здравното министерство. На среща при министър Галя Кондева днес е обсъдена ситуацията с разпространението на инфекцията, както и възможните варианти за мерки. Дори да бъде обявена..

публикувано на 25.04.24 в 19:16

Увеличават с около 20 % заплатите в туристическия сектор

Заплатите в туристическия сектор тази година ще бъдат вдигнати с около 20% на всички нива. Това обяви служебният министър на туризма Евтим Милошев от Слънчев бряг, предаде БГНЕС.  Милошев е на работно посещение в курорта, където се срещна с представители на туристическия бранш, за да обсъдят проблемите преди старта на летния сезон. „Това е добър знак..

публикувано на 25.04.24 в 19:11

Разрешение за ремонт получи пространството за култура "ReBonkers" във Варна

"ReBonkers" в бившите барутни погреби се класира за втори етап на финансиране по Световната програма на САЩ за възстановяване на сгр ади с културно значение, съобщиха от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев е дал  съгласието си за извършване на текущ ремонт за консервацията на пространството за култура.  За Варна е от изключителна..

публикувано на 25.04.24 в 19:00
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

От 1 юли: Направленията за мамография ще важат по два месеца

Издадените от 1 юли медицински направления за ехография и мамография на млечна жлеза ще бъдат валидни за срок от 2 месеца.  Това решение е гласувано от Надзорния съвет на Здравната каса днес, съобщава БНР.  Удължаването на валидността на направленията беше договорено по време на преговорите между Касата и Българския лекарски съюз за новия Национален..

публикувано на 25.04.24 в 18:47

Апелативният съд и Морското училище във Варна подписаха меморандум за сътрудничество

Варненският апелативен съд и Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" задълбочават сътрудничеството си и ще осъществяват повече съвместни дейности от взаимен интерес. Ръководителите на двете институции д-р Ванухи Аракелян и фл.адм. проф. Боян Медникаров  подписаха меморандум.  Партньорството е обусловено от развитието на цифровите услуги,..

публикувано на 25.04.24 в 18:39

До средата на май рибарите трябва да обявят колко лодкостоянки са необходими на Варна

До 15 май сдруженията на рибарите трябва да представят информация за броя на лодкостоянките, които са необходими за Варна. Те трябва да изготвят и да внесат в администрацията на Областната управа и предложения за местата, подходящи за лодкостоянки. Община Варна от своя страна трябва да изготви и предостави на областната управа писмена информация на..

публикувано на 25.04.24 в 17:54

Национално състезание по професии се провежда край Варна

186 са участниците от 48 професионални гимназии по туризъм  и учебни заведения по ресторантьорство и хотелиерство от цялата страна, които се включват в Националното състезание по професии, което се провежда в курорта "Златни пясъци" край Варна. Състезанието е по шест професии - барман, сладкар, готвач, хотелиер, аниматор и сервитьор...

публикувано на 25.04.24 в 17:10