Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За провокацията да претворяваш в свят от стъкло

| обновено на 20.08.17 в 17:44

Лодка от стъкло изработват Теодор Опренов и неговата съпруга. Картини и сувенири от рециклирано стъкло са част от предметите, които може да се видят в Морската градина. Според него стъклото не старее. Той е обработвал стъкло на повече от сто години. Стъклото позволява толкова много импровизации, колкото е въображението на автора.

Здравейте, аз съм Тео Опренов. Работя стъкло. То е по-скоро хоби, което прерасна в малко повече от хоби.

Как се правят тези картини с лодки, блокове, плажна ивица?

Всяко парченце от всеки елемент се изрязва отделно от сурово стъкло, оцветено вече. След това се наслагва като мозайка, само че може и буквално едно върху друго.

Как става наслагването?

Закрепваме елементите един върху друг, най-често с лепило, което изгаря в пещта и  не оставя никакви следи. Понякога за най-фините елементи използваме и лак за коса, но трябва да е от най-евтините, защото в другите има примеси, които не се разтварят. След това слагаме цялата композиция в пещта. Градусите зависят от това, което искаме да получим. Ако искаме да има по-изразен релеф, спираме загряването на около 740 градуса. Ако искаме да се слее по-пълно, вдигаме температурата до 805 градуса и задържаме за 5-10-15 минути.

Как се прави лодка от стъкло?

Най-често рисувам върху хартия първо дизайна. След това аранжирам отделните елементи. Разбира се, рисуването с молив е едно, а изрязването на частите е съвсем различно. Изрязва се на ръка с резец, диамант както се нарича, поставяме очила, защото стъклото се чупи... В това "Танго", което са мъж и жена, има много елементи, които са трудни за изрязване. Когато изрязваш стъклото, то се чупи по права линия, а тук има много извивки и затова се чупи с клещи милиметър по милиметър.

СнимкаС каква дебелина е стъклото?

2-3 милиметра. Различна дебелина.

Колкото чашите например?

Да. Но то е малко по-меко, чашите са от закалено стъкло. Арт стъклото се топи на по-ниска температура. Купува се от специални фирми, ние не може да произведем това стъкло. За това има нужда от фабрика. Купуваме от САЩ, Англия и Италия. Разбира се, Венецианското стъкло е малко по-скъпо, защото е много известно. Ние се стремим да купуваме максимално качествено стъкло, защото производителите не може да гарантират съвместимост. Трябва да се следи така наречения коефицент на разширение, защото иначе като извадиш картината от пещта, тя е напукана заради несъвместимите елементи.

Оставаме малко отпадъчен материал, тъй като стъклото може да се използва 5-6 пъти, преди да се наруши неговата структура. Имаме стъкло, което е купено преди няколко години и не сме използвали, защото е специфичен цвят, сега успешно го прилагаме с такова, което е купено в момента.

Снимка

Но ние използваме и много старо стъкло, тъй като рециклираме бутилки. Даваме нов живот на доста старо стъкло... Едни от най-интересните са бутилки на възраст 40-50 години и повече. Тогава стъклото е правено ръчно. Надувано в цилиндри и след това е рязано и цилиндърът е изправян отново в пещ, за да се получи бутилка. Затова най-старите стъкла, когато гледа човек през тях, вижда промяна на образа. Това стъкло е много интересно за обработка. Мисля, че стъклото като материал, не старее.

На каква възраст е най-старото стъкло, което сте обработвали?

Моята баба живееше в Западна България. Когато почина, в нейната къща намерихме стъкло на повече от 100 години. Не може да уточниш неговата възраст. Направихме интересно пано ....

Импровизациите със стъклото до каква степен са възможни?

Доколкото позволява въображението на един творец!

Тоест, безкрайни?!
Да. Може да се прави от картини до бижута. Може да се влагат и определени метали. Много е интересно човек да опитва нови неща.

СнимкаВие сте богослов по образование. Изкуството с какво Ви грабна?
Аз съм и свещенослужител повече от 20 години. Изкуството обаче винаги ми е харесвало. Майка ми беше певица ...преди 6-7 години отвътре дойде желанието за работа с изкуство. Запали ни приятелка във Великобритания, която работи със стъкло и е много добър специалист, там има много добри традиции в тази област. Там преминахме курс за обучение, след това и в България, купихме си пещ, започнахме като хоби, но се оказа, че това, което правим, е оценявано.... Част от живота ни е посветен на изкуството. Трябва да Ви кажа, че комбинацията между двете, е уникална. Много добре се съчетава работата с духовното и това да сътвориш нещо, което да излезе от самия теб, но да го кажеш без думи.....

Аз смятам, че всяко изкуство в себе си съдържа вяра, съдържа претворение на онова, което е вложено в нас. Ние сме това, което е вложено, със задачата да го развием. Би трябвало хората да не правят разлика между това, което изразяваме душевно, и това, което ни заобикаля...Изкуството е непреходно... Посланието остава!

Още за тънкостите при обработка на стъклото може да чуете от интервюто на Габриела Гаврилова с Теодор Опренов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55

„Небето - риза нетъкана”- изложба на Александър Габровски

Поредната изложба във варненската галерия A&G Art Meeting в разгара на лятото ще ни изстреля в небесните простори не само заради мотото, а и поради смелото, неочаквано приключение, в което ни въвлича младият творец Александър Габровски. Откриването е днес,  31 юли, от 18:30 ч . на ул. "Любен Каравелов" 8. Изразът „Небето, риза нетъкана” в една..

обновено на 31.07.24 в 09:28