Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата - белязана с първа министерска оставка в третия кабинет на Бойко Борисов

Николай Петров
Снимка: БГНЕС

Правителството прие бюджета за 2018-та година. В него ще има повече пари за образование, здравеопазване, социални дейности, отбрана и сигурност. Следващата седмица проектът ще бъде разгледан на първо четене от Парламента, но опозицията вече го критикува заради липса на реформи. В седмичния обзор на вътрешнополитическите теми обсъждаме и протестите на учени и пенсионери. 

Тази седмица отбелязахме Деня на народните будители. Стотици учени, обаче, избраха 1-ви ноември, за да протестират - за по-високи заплати и повече пари за наука. Държавата отговори в цифри: за наука в бюджета за догодина има 120 млн. лева. 5 милиона лева от тях са за Българската академия на науките. Ако учените там напишат достатъчно добри проекти, могат да удвоят финансирането на академията. 

Ниските доходи бяха причина за протест на десетки пенсионери пред Парламента. 
Протестираха и производители на мед от цяла България, защото   държавата не ги подпомага финансово, а в сектора цари нормативен хаос. 

Първа министерска оставка в третия кабинет на Бойко Борисов. С поста се раздели министърът на здравеопазването Николай Петров, след журналистическо разследване. 
Догодина ще има 400 милиона лева повече за здравеопазване. Пациентски организации, обаче, твърдят, че ако парите за здраве останат в този вид, болните от тежки ракови заболявания ще останат без лечение.   

Следващата седмица БСП ще разговаря с ДПС и "Воля" за внасяне на вот на недоверие към кабинета - на тема корупция. И ДПС започва действия за "демонтаж" на управляващата коалиция. Главната причина е участието на Обединени патриоти във властта. Според премиера Бойко Борисов вотът на недоверие трябва да се обсъжда паралелно с предложението на ГЕРБ да отпадне давността за престъпната приватизация, при която са откраднати над 30 млрд. лева и няма наказани. 

Седмица след бедствието в Бургаско пострадалите продължиха да чистят кал и тиня от къщите и улиците си. Пострадалите от водното бедствие продължават да смятат, че водата от язовирите е заляла къщите им. Според държавния технически надзор, обаче, това не е причината за човешките жертви и щетите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32