Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меркел и Макрон се обявиха за безусловно спазване на Парижкото споразумение за климата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На фона на протести във и около бившата западногерманска столица Бон конференцията на страните от Рамковата конвенция на ООН за промените в климата днес навлезе във финалната си фаза. С речи пред близо 25 хилядите участници от 195 държави германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон се обявиха за безусловно спазване на Парижкото споразумение за климата. Изказването им идва на фона на нови данни за нараснали емисии въглероден диоксид в световен мащаб, което според публикуван днес научен доклад се дължи на първо място на използването на твърди горива.

Парижкото споразумение за климата предвижда спирането на опасното затопляне на Земята, което е причина за все по-чести екстремни явления, като ураганни бури, наводнения и дълготрайни суши. Конференцията е първата след заявката на Съединените щати, че ще напуснат споразумението. Световната икономика и политика се развиват в посока опазване на околната среда и дори и администрацията на Доналд Тръмп не би могла да спре тази трайна тенденция, заявиха редица участници в конференцията.

Европа да заеме празнината във финансирането на изследванията на промените в климата, която оставят Съединените щати след обявеното напускане на парижкото споразумение. За това призова френският президент Еманюел Макрон.

Очакванията към речта на Ангела Меркел бяха високи. 

Опасяваме се, че ще дойде с празни ръце, защото в момента води тежки преговори за съставяне на правителство. На този фон едва ли ще може да поеме сериозен ангажимент, коментира преди изказването на канцлера Кристиане Авербек от Гриинпийс.

Европа знае много добре каква отговорност носи. Всяка страна в Eвросъюза трябва да има своя принос. Това важи и за Германия и няма да крия – не е лесно. Добивът на въглища е част от проблема, а как ще го разрешим, ще разберем през следващите дни, заяви Меркел с намек към мудните преговори, които води за съставяне на ново правителство в Берлин.

Една от темите, която разделя партиите, е именно климатът. Консерваторите от баварския ХСС и на Зелените и след близо четириседмични разговори продължават да са много далеч от приемлив компромис. На този фон канцлерът Меркел не би могла да обещае края на въгледобива, каквито са очакванията на климатичната конференция в Бон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32