Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненско откритие с постижение за Космоса

| обновено на 19.11.17 в 16:19 БНР Новини

Националната награда „Изобретател на годината”  получи екип на Технически университет Варна. Признанието е за младия преподавател от катедра „Електротехника и електроника” гл.асистент Георги Червенков  и неговият научен ръководител доц.д-р Георги Киров. За откритието си екипът получи и награда Варна за тази година. До момента учените имат вече 4 издадени патента, още 4 са в процес на проучване.

Изобретението е „Антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване”. Тя се използва в комуникационната, радио-навигационната, радио- локационната и радио-телевизионната техника в дециметровия и сантиметровия обхват. Има висока стойност на коефицент на усилване и широка честотна лента с компактна печатна конструкция. Антенната решетка може да послужи за база за създаване на по-голяма решетка, която може да се прикрепи към мобилен апарат и да се използва от журналисти за включване в спътникова комуникация. Може да се използва и при съвременните спътникови, метеорологични  и сигнално-охранителни системи.

Георги Червенков е млад и талантлив. Обича комуникацията. В буквалния смисъл –тази, чрез която общуваме от разстояние и работи за това тя да бъде по-бърза. Обича и да обяснява това, което прави. Защото е наясно, че сухият научен стил е недостъпен за обикновените хора. Той е от хората, които преследват детската си мечта. И успяват!

Комуникациите ме привличат още от детските години. Аз съм радиолюбител, началото дойде от радиоклуба в Горна Оряховица и оттогава се интересувам от антени.

 Каква е ролята на антените?

Антените излъчват радиовълните и осъществяват комуникацията между отдалечени точки.

Вие имате вече няколко регистрирани патента, нещо повече - изобретател на годината на Патентното ведомство!

Да! В област "Електротехника и електроника". Изобретението ни беше номинирано  и наградено със статуетка и грамота! Ние сме двама изобретатели - аз и колегата доц. Георги Киров, който е моят научен ръководител, с когото съвместно сме работили по почти всички патенти.

Снимка



СнимкаА какъв е този, за който получихте наградата?

Това е антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване. Това е плоска конструкция, която прилича на плочка, тип сандвич.  Изгражда се по широкоразпространена технология за печатни платки, с която се правят телефони и компютри.

Предимството е, че е изцяло херметична, няма нужда след това от допълнителни настройки, евтина изработка и бързо може да се разпространява в големи количества и служи като елемент, от който след това може да се изграждат по-големи конструкции според потребностите, най-вече колко силен сигнал искаме да получим.

Какво е новото?

Новостите са много, но аз нямам право да нарушавам правата на патентно държателя.

Най-вече това е възможността да се реализира тази конструкция, която е затворена и лесна за изработка. Тя ще позволи на репортера, когато е на улицата, да осъществи спътникова комуникация...

Надморската височина оказва ли влияние?

Не, тя е затворена...Няма значение надморската височина, влажността на въздуха, дали ще бъде разреден, защото в нея не влиза въздух....

Може ли тогава да се използва в Космоса?
Да, може.

Вие дали вече сте я тествали в Космоса?

Не.

Но пък може би си мечтаете за това?

Аз лично не мечтая да летя! 

Затова пък добре се справяте на Земята. Четвърти регистриран патент!

Да, издаден четвърти. Технически университет - Варна е може би лидер в тази област, тъй като 25 процента от издадените патенти от ВУЗ и научни организации, вкл. и БАН, се свързват с този университет.

Всички ли се свързват с Вашето име?

Да, всички. И с това на доц. Георги Киров. Имаме 4 издадени патента до момента, има още толкова, които са в процес на издаване. Всички са свързани с антените...

Снимка

За наука в България не се отделят много средства и ние се стремим да работим с достъпни средства и технологии...

Не сте ли получавали предложения за работа в чужбина?

Все още не, но дори да получа, се съмнявам, че ще приема, защото условията в България са добри за правене на наука. Единственият проблем е недофинансирането, но не е само така в България...

Признанието за един млад учен?

Това е стимул да продължиш...да не намаляваш темпото!

Нашата научна продукция се реализира в чужбина, така че науката в България се стреми да бъде международно видима, а не да се капсулира в страната...

Какво място се отделя на антените по света?

Антените трасират развитието на мобилните комуникации, това  са една от най-перспективните области. Непрекъснато се говори за по-бърз мобилен интернет, а всяко устройство използва антена. Така че тази област има бъдеще и все по-голям обхват има в световното научно пространство, може би в България е по-скромно.

Пожеланието на Георги Червенков, изобретател на 2017?

 Пожеланието ми е да има все повече хора, които да се включват в науката, защото това движи света по-напред!


За реализацията на новото изобретение, за интереса на младите хора към науката - от интервюто на Габриела Гаврилова с Георги Червенков:



Георги Червенков ще чуете в ефира на Радио Варна на 20 ноември малко след новините в 8 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00