Над 100 души се събраха на протест пред сградата на БАН, където бяха спуснати черни знамена. По този начин учените изразяват недоволството си от предвиденото недостатъчно, според тях, финансиране на БАН за следващата година и ниските им заплати.
Учените предупредиха, че ако това отношение на държавата продължи, Академията е обречена да затвори врати, младите учени масово напускат страната.
Тази държава очевидно не разбира, че науката е нещо важно. Мен просто ме боли сърцето, като гледам колко млади хора напускат страната. Ние навънка вече имаме повече учени, отколкото в България. Заплатите в БАН са мизерни. Този бюджет е по-нисък, отколкото беше преди десет години.
В обръщение работещите в Академията оцениха бюджетната субсидия за 2018 г. като ликвидационна.
Доцент Ива Угринова, директор на Института по молекулярна биология и член на Общото събрание на учените на БАН, каза пред "Хоризонт", че работещите в Академията са готови за масови протести – като шествия и митинги. Тя определят бюджета като ликвидационен:
Ние смятаме, че с този бюджет БАН не може да съществува. На последното Общо събрание на учените на БАН се взе решение да се сложи начало на протестни действия, бюджетът ни практически не е променен, има едно увеличение, което е за компенсация на повишаването на минималната работна заплата и всъщност пари за наука няма.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..