Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илтер Туран: Все още има определени противоречия в отношенията между Турция и Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Преподавателят по политически науки в университета "Билги" Илтер Туран коментира в интервю за предаването "Събота 150" отношенията на Турция с Русия и САЩ.

Как оценявате руско-турските отношения в светлината на последната визита на Ердоган в Русия? Знаем, че сред обсъжданите теми бяха ситуацията в Сирия и сътрудничеството в политическата и военната сфера между двете страни.
 
 Отношенията между Турция и Русия са всеобхватни. Анкара е един от  важните икономически партньори на Москва, най-вече в сферата на строителството. За Турция са важни руският петрол и газ и разбира се туристите.  Турското желание да закупи руските ракети С-400 породи недоволство у западните ни съюзници. Изглежда, че е трудно да се постигне пълно съгласие между Анкара и Москва по част от сирийската политика на Русия, защото и руснаците и американците признават в по-голяма степен Силите за народна защита, докато Турция не иска те да участват в международни преговори. Това е въпрос, по който имаме различия с Русия. Последното посещение даде възможност на двамата лидери да потвърдят ангажимента си към съществуващите проекти и към посоката на развитие на двустранните отношения, които остават добри, развиват се, но все още същуствуват определени противоречия.

Как се развиват енергийните проекти между Анкара и Москва?

Строителството на втората тръба от газопровода „Турски поток“ напредва. Може би проектът донякъде е забавен, заради липсата на средства от руска страна, но въпреки това, макар и бавно, той продължава да се реализира.  Заедно с това Турция работи по още няколко проекта. Сред тях е и този за изграждане  на Трансанадолскиа тръбопровод, който трябва да доставя азербайджански и частично казахстански газ, а занапред и от Иран. Така се изправяме пред въпроса дали пък няма да има твърде много газ? Отговорът е не, защото потреблението у нас нараства много бързо и подозирам, че самата Турция ще може да потребява по-голямата част от внесения газ.

Ще се върнат ли към обичайното си състояние турско-американските отношения?

  Намерението и на двете страни е за нормализиране на отношенията. По време на визитата във Вашингтон на премиера Йълдъръм стана ясно, че има решимост за подобряване на връзките между САЩ и Турция. Все още обаче като че ли Турция се бои от двойнствеността на Америка по отношение на ситуацията в Сирия. Това ме кара да мисля, че съществуващата  неопределеност в отношенията между Турция и САЩ ще продължи. Американският елит иска да върви сам. Когато казваш „ Америка на първо място “ това значи, че не е задължително да обръщам много внимание на притесненията и нуждите на съюзниците си. И това, разбира се, е предизвикателство пред цялата система на управление на световния ред. Едно от главните препятствия е, че американското ръководство очаква другите да следват решенията му, без да го питат дали са съгласни и това е източник на напрежение.

Цялото интервю на кор. на БНР в Истанбул Мариян Карагьозов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32