Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Германия се оказа най-големият скептик спрямо реформаторските виждания на Макрон за ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон представи тази седмица в Европейския парламент своите виждания за реформа в ЕС. И веднага след това замина със същата задача за Берлин. Макар предварително да знаеше, че няма много привърженици сред евродепутатите и германците, Макрон представи идеята си за отделен бюджет на еврозоната, съставен от по 3% от БВП на 19-те страни, въвели единната европейска валута. Ролята на „касиер“ първоначално трябваше да изпълнява общ финансов министър, но според много държави от ЕС с тази своя идея френският президент отива прекалено далеч.

Усетил съпротивата, Макрон вероятно вече се е отказал от тази идея. За това пък подкрепя предложението на Германия Европейският съюз, по примера на МВФ, да създаде свой Европейски валутен фонд.

Третото основно искане на френския президент е Банковият съюз, който вече е в напреднала фаза - на практика така ЕС реагира на финансовата криза. За Макрон обаче това не е достатъчно и иска повече, като например гаранции за личните спестявания на европейците. Т.е. банките в целия ЕС да гарантират спестяванията на европейски граждани във всички държави.

Но рискът с пари от общия бюджет да се гарантират влоговете на граждани в държави, където банките не са стабилни, се оказва прекалено голям „хап“ за ЕС и тази идея също среща сериозна съпротива.

С най-големи резерви към реформаторските виждания на френския президент се оказа Германия - най-важният съюзник на Франция в Евросъюза. За това какви са аргументите на водещата европейска икономика чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32