Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След два дни Атанас Скатов тръгва към Еверест

Скатов за Боян Петров: Бил съм с него на експедиции, познавам го и съжалявам

Атанас Скатов
Снимка: Личен архив

Атанас Скатов вече се намира в град Тингри и след два дни планира да потегли към Еверест. Пред „Хоризонт“ той разказа, че в момента е с едва 20% от силите си, затова му трябва малко почивка, за да се възстанови след изкачването на осемхилядника Чо Ою, този път без допълнителен кислород.

„Ако силата реши, че заслужавам отново да отида на Еверест, планът е Еверест. Трябва ми малко да се възстановя, защото много се изморих на експедицията на Чо Ою и поне два дни ми трябват, за да тръгна към Еверест“, каза Скатов.

Той обясни, че китайските власти смятат от следващата година да задължат всеки, който иска да изкачва Еверест, да се възползва от услугите на шерпите:

„А за Шиша Пангма и Чо Ою трябва на двама алпинисти поне един шерп. Аз бях на една международна експедиция, на която само една участничка от Румъния имаше шерп, а всички останали си бяхме солово. Трябва сам да си качиш цялата екипировка и инвентар. Кислородът се ползва единствено и само по време на атаката – от 7000 метра нагоре, но за да не ползваш кислород, трябва да си предварително добре аклиматизиран, което означава да си спал в последен лагер“.

Скатов планира да изкачи и Еверест без допълнителен кислород.

Той потвърди, че докато е изкачвал Чо Ою, не е бил информиран за случващото се с Боян Петров: 

„Изключително много съжалявам, че така се получи. Аз в първия момент изобщо не можех да повярвам, защото този връх не е от трудните. Шиша Пангма и Чо Ою ги водят като едни от най-лесните, макар че Чо Ою е най-трудният осемхилядник, който съм качвал. Шиша Пангма е по същия начин. Той се води най-ниският осемхилядник, но видяхте, че може да бъде изключително опасен и суров, и дори две седмици да не могат да намерят човека. Аз, откакто съм разбрал, постоянно мисля за него какво се е случило. Естествено че ги преживявам тези работи. Аз съм бил с него на експедиции, познавам го и съжалявам, но това е животът. Ние, които сме тръгнали, по принцип ни е ясно какво може да се случи. Някак си нещата са много ясни за нас“.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32