Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е застрашена от недостиг на кадри в ядрената индустрия.

Снимка: БГНЕС

България е застрашена от недостиг на кадри в ядрената индустрия. Това стана ясно по време на международна конференция на тема: "Енергийна сигурност на Югоизточна Европа и национална сигурност", която се проведе в столицата.

"Независимо да ли ядрената енергетика у нас ще развива, набиране на специалисти с умение, висока квалификация необходимост защото повече от ангажираните в сектора лице наближават пенсионна възраст. Подготовката на един оператор на ядрен реактор продължителна и отнема близо 10 години, обясни проф. Димитър Димитров от факултета по икономика ,инфраструктура  към УНСС: “по 10 години ,ако започва да работи някои ядрен реактор, ние от сега трябва да обучаваме хора за това нещо, няма как да квалифицираме за година – две“.  Съществува опасност от липса на кадри скоро да прави страната пред критична ситуация. „С спират централите, спират реакторите лошото, че е трябвало да започнем да работим сигурно преди 10 години“. Родните студенти не проявяват интерес към обучението по ядрено инженерство, ядрена  физика, за да бъдат привлечени повече желаещи към тези специалности експертите препоръчват: „  По високи стипендии,  обвързали с дългосрочни договори, защото понякога подготвени кадри могат по- лесно да заминат за други държави и да загубим десет, петнадесет , двадесет години   обучение което сме вложили в тях“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32