Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антитерористичен закон заменя извънредното положение в Турция

Снимка: БГНЕС

Турският парламент прие антитерористичен закон, даващ широки правомощия на областните управители и силите за сигурност. Те получават тези права в продължение на 3 години.

Приетите 25 поправки съдържат промени в редица закони, включително Наказателния кодекс, както и в армейския устав.

Валиите ще имат право да спират за 15 дни влизането и излизането от населените места, ако съществува вероятност за сериозно нарушаване на обществения ред. Няма да могат да се провеждат публични митинги и демонстрации през нощта.

Властите могат да отстраняват държавни чиновници, служители в съдебната система, полицаи и служещи във въоръжените сили, включително жандармерията, за връзки с терористични организации. Отстранените досега, ако след обжалвания са били възстановени на работа, няма да получат компенсации за отстраняването. Запазва отнемането на паспортите и забраната за издаване на документа за отстранените с укази държавни служители и техни съпрузи.

За изземване на компютри, за което преди беше нужна съдебна заповед, сега ще е достатъчно само прокурорско разпореждане.

Според конституцията, максималният срок за задържане е 48 часа. Сега той се увеличава до общо 6 дни при индивидуални престъпления и до 12 дни при колективни, при условие че заподозреният се изправи пред съдия.

Националната разузнавателна организация МИТ е оставена извън обхвата на законите за достъп до информация.

Разширяват се възможностите за претърсвания и обиски по отношение на долните военни чинове и младшите офицери, както и по отношение на лични вещи, автомобили и жилища, намиращи се във военни обекти. На входовете им ще бъдат засилени мерките за контрол, включително и с металодетектори.

Критиците смятат, че законът означава постоянно извънредно положение. То изтече в 1 часа след полунощ на 19 юли, след като беше въведено 2 години по-рано след опита за преврат в Турция.

В пленарната зала на турския Меджлис се разглежда и законопроект за въвеждане на платена военна служба. След това парламентът ще излезе във ваканция до 1 октомври.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32