Има предразположени към алергия хора и този тип реакция може да се прояви и без да има обособени алергени, може да се появи когато има прекалено много прахови частици или просто поради факторите студ, влага, вируси, сред които „плуваме“. Това обясни в предаването „Преди всички“ проф. Тодор Попов, национален консултант по алергология, президент на Асоциация „Астма“, член на борда на директорите на Световната алергологична организация.
Все повече хора през последните дни ходят с медицински маски, в опит да се предпазят поне донякъде от негативното въздействие на замърсения въздух. „Точно тези маски, които представляват една тънка марличка, не са изходът от ситуацията. Проблемът е, че там, където влиза и излиза въздухът – през устата и носа, е една много активна част от организма ни, там се събират най-различни клетки, които трябва да ни защитават. И когато тези клетки по една или друга причина, много често наследствено, имат някаква способност да реагират по един алергичен начин, да предизвикат едно възпаление, се стига до симптоми, които всички познаваме и които никой не обича“, посочи проф. Попов.
Става дума вече не само за алергени, а за различни механични дразнители, категоричен е специалистът. Шаловете не само спират нещо от механичните дразнители във въздуха, но и създават затоплено микропространство около устата и носа, което не е без значение, допълни алергологът.
„Особено в тези дни, когато има мъгла, повишена влага около тази мъгла, студът също играе роля за различните симптоми, които се получават. Така че шалче, маска, избягване на престой сред много хора, допълнителни средства, които могат да се впръснат в носа, които да поемат бариерната функция.“
Като цяло пренаселеността и дългосрочното планиране при построяването на града не предполагат добра вентилация на Софийската котловина, която в древността е била приспособена да бъде езеро, отбеляза специалистът. Към това могат да се добавят „всичките тези през годините не съвсем планирано, хаотично построени сгради, които не позволяват добра вентилация на въздуха“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.56 процента от българите смятат, че по-ниска цена на тока ще спре замърсяването на въздуха. Това показват данни в проучване на агенция "Афис", проведено сред над 1000 граждани в страната. Над една трета от тях усещат влошаване на качеството на въздуха в..
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..