Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асеновград – Българският Йерусалим


Наричат Асеновград Българският Йерусалим. Няма друг град в страната, в който да има толкова много параклиси, църкви и обредни места от дълбока древност. В самия град и в околностите има 70 параклиса, 15 храма и четири манастира, които водят своето начало още от Второто българско царство. Заради това и религиозният туризъм е много добре развит в региона, разказва пред Мартин Николов екскурзоводът Ивайло Мирчев.

Защо на Асеновград и околността казват Малкия или Българския Йерусалим?

Защото в района на Асеновград има нещо специфично и уникално за цяла България. Това е много голямата концентрация на православни храмове. В самия град и в околностите около града има 70 параклиса и 15 храма. Също така има четири манастира, които водят своето начало още от времето на Второто българско царство. При всички положения може да се каже, че Асеновград през целия Османски период е бил едно място, в което гръцкият етнос е имал своето място и значение. Гърците, като един православен народ, са били хора – радетели за строежа и поддръжката на тези духовни храмове, които и настоящото население на Асеновград припознава като свои храмове и ги поддържа.

Това привлича ли туристи към тези храмове и параклиси? Религиозният туризъм е много популярен напоследък.

При всички положения религиозният туризъм е един от основните дялове в туризма, които славят Асеновград като популярна туристическа дестинация. През последните години църквата доста се отвори към поклонничеството и религиозния туризъм, защото направи бази в самите манастири, където поклонниците могат да се потопят в духовния живот на всяка една света обител. До параклисите бяха направени информационни табели с година на създаване и интересни факти около тях, а като венец на тези поклоннически дестинации са храмът „Св. Богородица Петричка“, която е символ на Асеновата крепост и разбира се, Бачковският манастир, който е втори по големина в България, но първи като посещаемост. Средно между 600 и 800 хиляди поклонници посещават манастира. Чудотворната икона, без никакво съмнение, е духовната емблема на Бачковския манастир.

Историята на някой интересен параклис от миналото или сега построен? Строят ли се нови?

В самия Асеновград е имало един период, в рамките на около 120 години, в който не се е строил нито един храм. В края на миналия век в Асеновград се построява един параклис „Свети безсребреници Козма и Дамян“. Оттогава насам, в рамките на 30 години, в самия град са построени над 10 нови параклиса. Всички стари храмове са абсолютно възстановени, като автентичната част в тях е експонирана по такъв начин, че когато човек влезе, той да види старите стенописи, старите икони, стария дух на храма.

Цялото интервю на Мартин Николов с Ивайло Мирчев може да чуете в звуковия файл в началото на публикацията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15