Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растения от цял свят привличат туристи във варненско село

| обновено на 04.03.20 в 12:30

Уникална ботаническа градина с редки растителни видове от 6 континента е създал близо до Варна Иван Иванов. Той е от село Гроздьово, община Долни Чифлик, а градината се намира в двора на къщата му в селото. Нарекъл е мястото „Маргарита“, защото в света има голяма група цветя, дървета, храсти и кактуси, които се казват така.

Първият камък в градината е положен през 1999 година, което може да се приеме за начало на създаването й, разказа за радио Варна Иван Иванов. Той се занимава с отглеждането на растителни видове откакто се помни.Завършил е специалност “История и география” в Шуменския университет. Защитава дипломна работа на тема „Климатични предпоставки за отглеждане на субтропични плодни дървета в България”. Автор е и на книгата „Отглеждане на цитруси на открито в България”. Живее в България и САЩ, като в родината се прибира през пролетта. Когато е зад граница за градината се грижи майка му.

Първите туристи започват да посещават градината от 1999 година. Тогава започва и същинското изграждане на инфраструктурата в нея - алеи, площадки, зона за отдих, санитарен възел и др. Отваря за посещения от май месец, но при топло време, като тази година, ще отвори през април.

Най-трудно е да се каже колко вида растения има в градината, споделя Иван. Тя има и научно-изследователска цел и в нея постоянно се експериментира със субтропически видове.

Най-уникалното растение е това, което е направило най-силно впечатление на отделния турист. Обикновено туристите се впечатляват най-много от палмите, защото те са типични представители на южната флора. През есента посетителите на градината се възхищават на цитрусовите плодове - портокали, лимони, мандарини, защото почти никъде не може да се види цитрусов плод на дърво посред двора.

Почти всичко в градината се доставя от чужбина, разказва още  Иван Иванов. Има връзки с негови колеги от целия свят. Последното, което е изпратил за Ботаническата градина е семе на кашу от горичка край Малайзия и Тайланд. Това семе ще е първото експериментално за територията на нашата страна и е едно най-студоустойчивите видове.

Новото тази година ще бъде построяването на сектор "Тайландска градина" с много вода в нея, допълва създателят на ботаническия рай в село Гроздьово.

От тази година в градината ще се посрещат туристи и вратите ще са отворени за всеки.

Целият разговор чуйте в звуковия файл, а снимки от градината виж в галерията.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна Василев. Павел се надява да влезе в..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30