Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Механиката на фалшивата новина е да разчита на нашите страхове

Жюстин Томс
Снимка: Илиян Ружин

Определението „фалшиви новини“ и/или дезинформация трайно се настани в живота ни в последните години - от случайно допуснати фактологически грешки в дадена информация, през изкуствено преувеличаване заради сензацията и до съзнателно подаване на напълно невярна информация с цел да се манипулират хората да предприемат някакви действия.

В днешно време, основният източник на дезинформация (невярна информация) е интернет, който обаче в същото време е и най-големият резервоар на познания в света. Затова е много важно да можем да различаваме   признаците на фалшивата информация. Още повече, че с развитието на технологиите на практика всеки потребител на интернет може да бъде автор на информация и новини. Именно затова е много важно да научим първо родителите, а след това и децата, да не се поддават на дезинформация, смята Жюстин Томс - преподавател в Нов български университет и лектор на online oбучение по проекта "Get Your Facts Straight" на програма "Media Literacy for All" на Европейската комисия и под ръководството на фондация "Глобални библиотеки - България".

"Не се поддавайте на дезинформация", съветва  Жюстин Томс в интервю на Доротея Николова:

Ние, родителите, сме тези, които даваме модел на нашите деца, за това как да се държат в интернет и какво да правят с живота си. Ако ние сме подвластни на фалшивите новини, лесно ще го предадем на децата си. Ясно е, че нашите деца чисто технологично ни изпреварват. Но ние сме тези, които носим отговорност да им показваме верния път. 

Децата или възрастните се поддават на тези информации? 

Еднакво. Но възрастните по-лесно се връзваме на фалшивите новини, въпреки че децата подхождат доста по-чисто и непредубедено. 

Има ли тънкости, за които трябва да внимаваме, дори и да сме медийно грамотни?

Трябва да си проверяваме информацията и много отговорно да споделяме в интернет пространството. Живеем в една сложна медийна среда. На всички национални медии трябва да имаме доверие, а  при всички останали - да проверяваме многократно, преди да изпаднем в паника. Защото механиката на фалшивата новина е да разчита на нашите страхове, за да можем да я споделим, без да сме прочели. 80 процента от хората четат само заглавията на новината. 

Цялото интервю с Жюстин Томс чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15