Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Шиваров - яркото дарование на Варна

| обновено на 15.07.20 в 15:01

На 15 юли 1887 година е роден Кирил Шиваров. Той е сред национално значимите личности, родени във Варна.

Началото

Баща му Александър Шиваров е варненски мебелист и дърворезбар, създал мебелите в двореца Евксиноград и иконостаса на Катедралата.  Учи в Художествено училище за приложни изкуства в Прага,  после специализира в Художествената академия във Виена. През месец май 1917 г. става първият български автор, който открива самостоятелна скулптурна изложба в България.

Творчеството

Дълго време неговото творчество и труд са забравени, но през последните  десет години интересът към тях е силен, организират се редица изложби, издават се книги, редовно във Варна се провеждат и пешеходни турове за запознаване с  историята на забележителните сгради. Пластични и монументални творби на Шиваров има във Варна, София и в цялата страна, сред тях са:

  • Статуите на братя Евлоги и Христо Георгиеви пред Софийския университет;
  • Лъвската фигура на паметника на връх Шипка;
  • Фонтанът със сирените в Морската градина в град Варна;
  • Скулптурите, украсяващи Академичната сграда на Икономическия университет;
  • Украсата на Аквариума във Варна;
  • Паметникът на граничаря в Морската градина;
  • Паметникът на хан Аспарух на Аспаруховия вал;
  • Скулптурите, украсяващи сградите на: БНБ, на Народния театър “Иван Вазов", Софийската градска библиотека, Съдебната палата, Министерството на благоустройството и др.

Шиваров допринася за обогатяването на новата българската скулптура и за сближаването й с европейските културни ценности. Той бележи с неповторимост облика на Варна, като осезателно допринася за модернизиране изгледа на своя град, разказ за радио Варна  Румяна Иванова:
Семейството 

Кирил Шиваров умира на 26 март 1938 г. в София  по време на работа при падането на капител за сградата на Съдебната палата. Той няма деца. Неговият племенник, капитан Йордан Шиваров, живее във Варна.

В архива на Радио Варна пазим запис с Боянка Блъскова – внучка на първия варненски печатар – Боян Блъсков, направен по време на градска обиколка наречена  „Шедьоври на Кирил Шиваров във Варна”.  Къщата на печатаря е била една от първите, които Шиваров е „украсил”.  В документалния запис участва и краеведа Християн Облаков.

История за къщата на Боян Блъсков -  първият българин, печатар във Варна.


Тя е сред първите „украсени“ от Кирил Шиваров в морския град. Намира се на ъгъла на улиците „Панагюрище“ и „Преслав“ и е построена 1922 г.  На нея и днес има паметна плоча, която напомня, чий е бил домът, така че лесно ще я откриете, а ако вдигнете глава нагоре ще видите и интересната пластика, създадена от Кирил Шиваров.


Каква история се крие зад нея, разказват Християн Облаков и Боянка Блъскова – внучка на първия варненски печатар.

На 29 декември 2015 г. във Варна е открит паметник на скулптора в градинката до Търговската гимназия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26