Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акробатът Красимир Васов умело балансира по пътя към световните циркови сцени

Цирковото изкуство в България има светло бъдеще в лицето на 22-годишния варненец Красимир Васов. Той е професионален еквилибрист и поставя номера, които спират дъха на публиката. Как Ви звучи балансиране върху меч? Младият варненец тренира с бившия цирков артист Стефан Стоянов за да усъвършенства техниката си. 

Още от 8-годишен Красимир започва да тренира спортна гимнастика. Ходи по състезания и печели награди. Вдъхновява се от емблемата на родната гимнастика Йордан Йовчев. Страстта му към този спорт изчезва, но остава влюбен в танците.

"По-точно в модерните танци и в брейка. Всъщност, точно на едно улично шоу във Варна бях забелязан от един от добрите акробати в града. Повечето хора го познават като Гладиатора - Бойко Йоргакиев. Той видя голям потенциал в мен и ми предложи да работим заедно и да ме тренира."


Така Красимир Васов навлиза в цирковото изкуство. Придобитите умения от гимнастиката му помагат по-бързо да навлезе в материята. Започва с участия в курортите край Варна, след това показва наученото и в чужбина. Два са му основните номера – баланс на ръце и баланс на цилиндри. Големият му стимул е кариерата на легендата в акробатиката Енчо Керязов. 


"Моята голяма цел е да стигна до Международния цирков фестивал в Монте Карло, който всъщност е като Олимпиада в цирковото изкуство. Мечтата ми там е да спечеля награда, която ще ми отвори много врати навсякъде по света. Друга мечта ми е да участвам в една от световните циркови трупи на "Цирк дю Солей", които правят просто вълшебни неща и е като една приказка."

Красимир Васов е завършил сладкарство и хлебарство в Професионалната гимназия по туризъм във Варна. Няма желание да практикува професията, засега няма и амбиции да влиза в университет. За варненеца акробатиката е свещена.

"Няма ден в който да не мисля за акробатиката, да не тренирам. Винаги правя нещо свързано с нея. Осъзнах какво е да бъдеш в храма на акробатиката. Както има храм на театрите, храм на музиката, така за мен има и храм на акробатиката. Също така разбрах и каква е нейната философия – докато хората вървят по земята и гледат нагоре, при нас акробатите е точно обратното. Ние сме с главата надолу, а краката са нагоре и те са тези с които търсим равновесие, баланс и хармония. По този начин преодоляваме както собствения си страх, така и този на публиката. Колкото и да е опасно и да е рисковано, когато те ни аплодират, ни доставя голямо удоволствие и го правим с още по-голямо желание и с усмивка."

Красимир казва, че винаги има лек страх когато изпълнява нови трикове. Не липсват и инциденти на сцената, но стиска зъби и се усмихва на публиката. Спечелил си е прякора Слънчевият акробат:


"Когато съм на сцената каквито и упражнения да правя, колкото и да са опасни, атрактивни, рисковани, когато приключа си личи, че го правя с лекота, с усмивка и че ми харесва, правя го с любов. Може би затова ме наричат слънчев акробат - харесва ми, защитавам го и си го пазя."

Младият варненец продължава да следва стъпките на своя идол Енчо Керязов и е вдъхновен от думите в книгата му "Обичай смело" - Ако искаме да постигнем нещо, трябва да го обичаме и да живеем с него.

Чуйте целия репортаж на Александър Йорданов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15