Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дори и в морето ще се намери кой да те ядоса

Снимка: Боян Драгомиров 14 г., ОДК Варна

От няколко седмици морето буквално ври от сафрид и трицона. Едрият сафрид все още е на север. Край Варна се хващат по-малки екземпляри, разказва Михаил Георгиев малко след като се прибира от поредния риболов. На сафрид разбира се... Не е доволен, нито от количеството, нито от качеството. Както каза Михаил, "този път хванах малко сафрид, но за сметка на това е дребен. Едрият е край Болата. там наистина има много, особено на дълбочина 12-17 метра". Имало и малко чернокоп, даже негови колеги влизали нощем в морето, с надеждата да хванат повече, но се връщали с по 5-6 бройки. С Михаил ни среща Валери Великов.

Вие от дълги години сте рибар. Къде ходите основно?

Покрай морето и в морето – в морето с лодка, извън морето – по плажа, буните, кейчетата.

Ваши колеги споделят, че на Болата имало сафрид в момента. Това ли е основната риба, която се вади сега?

На Болата има много риба. Току-що прочетох, че хващат голям, едър сафрид. На 14 до 17 метра дълбочина и то по много, докато тук излиза все още дребен сафрид, граца, тук-таме някой по-едър. Зависи от много фактори, даже и от сонара. Добрите сонари показват дребния сафрид и едрия сафрид, разграничават рибите. Имам колеги, които вечер ходят за чернокопи, а той е много рядък, но имат успехи, хващат по 4-5 риби вечер.

Защо на север край Болата, край Каварна, е по-едрият сафрид, а тук е дребен?

Доколкото знам от колегите, рибата ходи на север да си хвърля хайвера, а после се връща на юг към нашия край, надолу към Бургаско. Най-вероятно затова едрият сафрид засега е там. Но той ще дойде, а оттам тръгва надолу към Бургас. Докато докато го подгони чернокопът, след това идва паламудът, паламудът си хапва сафриди, но чернокопът – също. Накрая чернокопът става лефер, а паламудите също растат. Има и много делфини в момента.

Има ли? По едно време бяха поизчезнали, имаха голяма смъртност, сега явно се срещат.

Има ли малка риба, има и делфин. Под малка имам предвид сафрид и другите по-дребни риби, но сега има доста делфини, появяват се.

Само сафрид и чернокоп ли се вадят сега? Други риби има ли или по-рядко се срещат?

Много рядко показват някои риби, които нощно време обикновено ги хващат – врана и други видове риби, но те са единични бройки. В момента най-вече сафрид, по-рядко чернокоп, чакаме да дойде и леферът.

Сафридът на какво се хваща обикновено?

На чепарета. Сега навлязоха и едни силиконови примамки, но най-вече на чепарето.

От колко време се занимаваш с риболов?

Сега съм на 61-2, значи от детска възраст. Но като дете се занимавах с речния, язовирния риболов. И от около 20 и няколко години вече наблягам на морския риболов, защото почти всички сладководни водоеми станаха платени, рибата е като прасетата във фермите – хранят, угояват, отиваш, плащаш един път да си направиш кефа заради въдиците, а втори път, ако решиш да вземеш рибата, трябва да си я платиш и нея. Една такава никаква работа.

А и може би в морето е по-голяма тръпката?

Тръпки и на двете места. Покрай язовира, като завали някой голям дъжд, си е тръпка – няма нито излизане, нито влизане. В морето също – хубаво, приятно време, ловиш рибата и изведнъж – дъжд, дъжд – хващаш риба, излизаш мокър до кости, ама нали знаеш онази поговорка – сухото дупе не яде риба. И двете места си имат емоции, хобито е хубаво.

Ти разказваш с голяма страст за риболова. Това аз трудно го разбирам. Признавам си, не съм риболовец. Може би защото нямам достатъчно нерви да стоя и да чакам нещо да се случи, като то може и да не се случи.

Излизаш да си правиш удоволствието. Като върви рибата, е кеф. Като няма риба, си почиваш. И все ще се намери някой, който да те ядоса – кой с лодка, кой без, някой ще ти вдигне нервите. Палиш и изчезваш, или се отдалечаваш.

И в морето ли има кой да ти вдигне нервите?

Разбира се, че има в морето. Един ще ти оплете въдица, друг ще ти надуе някаква музика. Всякакви ги има.

Разкажи някой по-интересен случай, който си имал по време на риболов.

Една интересна история е, когато на Златните пясъци се появи леферът или чернокопът. Почват да обикалят едни лодки – един наляво, друг надясно. Понеже там се пуска голяма дистанция назад, на чепарето, и като мине някой и те закачи с неговото чепаре – има и културни хора, които идват, извиняват се, разплитат и работата тръгва. Има обаче и такива, които почват с псувни, става емоционално. Има ги навсякъде.

Да разбирам, че на Черноморска магистрала е като на сухоземната магистрала – и там има псувни и емоции.

Тук е по-зле – на магистралата са в една посока. Тук на всички посоки, наляво, надясно, напред, назад. И като почнат някои по-ограничени господа с едни лодчици – едните със самочувствие, другите с подобно самочувствие. Същото като шофьорите – като на кръговите кръстовища.

Коя е най-голямата риба, която си хващал?

Изтърваната риба е най-голямата. Такава беше, онакава беше, един час си играх, два часа си играх и накрая – избяга. Много голяма беше, да знаеш!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15