Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Ставров: Добри примери има много, но не чуваме за тях

Теодор Ставров е млад мъж, който не е безразличен към това, което се случва около него. По време на пандемията много от нас изпитаха остра липса на позитивизъм и добри новини, а животът не е спирал да ни ги дава. Теодор решава, че е време да се говори повече за добрите примери в България и от света, защото ги има, много са, но и много често не научаваме за тях. И точно така случайно, по време на репортажа за един пример за добрина "От хора за хора", екипът на Радио Варна научи за инициативата на Теодор Ставров. С него ни среща Мариела Димитрова:

Започнах, когато бях пренаситен от негативна енергия по медии и телевизии. Имах нужда да създам канал за позитивна информация, за позитивни новини и го направих чрез групата „Добрите примери” като начало преди две години.

Вие ли я създадохте?

Аз я създадох, движа, организирам всичко сам. Първата ми кампания „Хапка надежда” беше, може би, най-тежката. Национална кампания, която беше реализирана вече в много градове, в София, Пловдив, Бургас, но не виждах за Варна. Реших да се поинтересувам и се оказа, че във Варна няма все още организатор. Реших аз да поема щафетата за Варна, станах организатор и започнахме да осигуряваме храна и подкрепа за медиците на първа линия по време на пандемията. Появи се и едно заведение, което искаше да помогне и за Добрич, понеже аз съм от Добрич, и си казах „ОК”. Аз се захванах за Варна, но в крайна сметка има човек, който иска да помогне за Добрич. Просто запалих колата, отидох и направих едно-две хранения и там.

Имате ли вече прокарани трайно работещи пътечки?

Има изградени трайно хора и дарители, които са готови да ме подкрепят в зависимост от това какво ще подема. Все пак аз работя нещо съвсем различно?

Какво?

Координатор проекти в компютърна компания. Имам екип и с работно време от 9-т до 6-ст всеки ден.

Имате ли нови идеи как да продължите или целта ви е повече да има устойчивост?

Целта ми е да покажем добрите примери и да заразяваме все повече хора. Аз вярвам и от първо лице мога да кажа, че доброто е заразно. Когато аз си направих една група „Добрите примери” изобщо не съм предполагал, че ще стигна дотук, да бъда толкова активен, да се занимавам с кампании, да организирам някакви неща.

И да давате интервюта...

Да давам интервюта (смее се), но е много заразно. Всъщност това, което стартирах с добрите примери за хората и за обществото беше да им давам „Сертификат за признателност”. Аз издирвам добри примери – хора, които правят добро, свързвам се с тях и им издавам един уникален „Сертификат за признателност”, който им го връчвам като жест от моята платформа. И всъщност емоцията, която започнах да получавам отсреща с тези хора, когато им дам тази хартийка като видя как тя значи нещо за тях, дори и да е една хартийка, тя означава някакво признание за тях и доброто им дело. Това ме зарази да продължавам да правя добро за хората и да правя все по-големи и големи неща.

Вие за какво сте благодарен?

Ако говорим за какво съм благодарен покрай тази платформа и тази идея – благодарен съм, че много ми промени всъщност живота и мен самия. Започнах да гледам с много по-различно око на живота, под различен ъгъл. Видях, че има адски много добри хора, просто те са някъде там по ъгълчетата и чакат някой катализатор като мен да ги сръчка и от „добри хора” да се превърнат в „добри дейни хора”. За две години се сблъсках с много добри дейни хора, които правят уникални неща, супер талантливи, които си струва да познаваш и да покажеш.

Последният добър пример, който ви впечатли, трогна?

Те са вече много, за година и нещо съм раздал близо 50-т сертификата. Но последният сертификат, който връчих беше на едно момче от Добрич на 15-т години, който е най-младият в България майстор-шахматист и го подготвят да ни представя на световното първенство. Той се казва Момчил Петков и сам по себе си е добър пример с това, която прави, той е на 15-т и от 10-т години се занимава с шах.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15