Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков.

Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси.

„Много, много въпроси бяха зададени в социалните мрежи, всякакви хипотези бяха лансирани. Но лично аз се съмнявам, че официалното следствие, което бе решено да бъде направено, ще стигне до някакво заключение, което да потвърди едва ли не, че всичко е плод на някъв заговор. Дори да има нещо подобно, дори да има някакви такива обстоятелства, виждаме, че в тази част на света няма да си го позволят. Виждаме, че Иран е зает с погребението на Ибраим Раиси, и с другите висши държавници. По-скоро идеята е да бъдат сплотени хората, които подкрепят режима, отколкото да се вкарват някакви разногласия, да се избиват клинове“, заяви професор Владимир Чуков.

Той коментира и решението на Международния наказателен съд за поисканите арести на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант, както и на трима лидери на "Хамас".

„Вчера, Карим Хан, главният прокурор на Международния наказателен съд, предяви претенции, предяви обвинения спрямо тези пет лица. Но той ще изчака решението на съдиите, което е някъде около три седмици. Предполагам, че то ще бъде удовлетворено. Това не е нещо изненадващи. Не само Макрон, но и демократите в САЩ са разцепени“, коментира още Владимир Чуков.

Той прогнозира, че петимата, за които се иска арест, най-вероятно ще избягват държавите, които са подписали така наречения римски статут.

Арабистът подчерта, че в момента в Израел е силно разцепено, силно поляризирано общественото мнение, по отношение на Бенямин Нетаняху.

„Този политик е политик с 9 живота. Последните социологически изследвания, буквално от преди три-четири дни, вече му дават преднина“, каза още Чуков.

Цялото интервю с професор Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трудно МВР може да се опази от политиката, трябва реформа

Трудно МВР може да се опази от политиката, защото начинът, по който е конструирано ведомството изисква директен политически контрол от министъра за много неща, вкл. и възможността министърът да прави смени до ниски нива и да се намесва в оперативната работа. Необходима е реформа, за да се намали влиянието на министъра и да се увеличи влиянието..

публикувано на 14.08.24 в 11:03

Забраната на джендър пропагандата е лов на вещици

Над 7000 българи и над 70 неправителствени организации се обявиха против измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училище. Междувременно комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О‘Флеърти призова президента Румен Радев да наложи вето на измененията.  Много се..

публикувано на 14.08.24 в 10:32

Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала

Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов . По думите му, по-важно е как новото..

публикувано на 14.08.24 в 10:26

Няма закрити паралелки след четвърто класиране

429 са свободните места след 4-то класиране в училищата след 7 клас, в Пловдив и областта. Няма закрити паралелки, остават общо 221, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова. Тя допълни, че на сайта им са публикувани всички училища и свободни места, за които се очакват ученици. „Никога не съм имала..

публикувано на 13.08.24 в 11:34

България може да e целогодишна туристическа дестинация

„Българският туризъм все още не е засегнат силно от климатични промени, за разлика от екваториалния свят. Въпреки това настоящото лято ни предложи мощни горещини, които, слава Богу, не засегнаха туристическия сезон. Дефицитът на България е свързан с това, че ние все още нямаме достатъчно обекти и дестинации, които да са сезонни“. Това заяви..

обновено на 13.08.24 в 10:08