Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отварянето на училищата за игри носи допълнителни разходи

| Интервю
Юлиян Петров
Снимка: БТА

Защо синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ се обяви за премахване на външното оценяване след 4-ти и 10-ти клас, а също и срещу заповед на пловдивския кмет за отваряне на училищните дворове през лятото? 

Това e темата на разговора с председателя на организацията Юлиян Петров.

По повод отварянето на училищата за децата през лятната ваканция: "Аз като председател на синдикат "Образование" съм наблюдавал много образователни системи на няколко континента, навсякъде традицията е училищата да са недосегаемо място. Така те се опазват за самите ученици, но в България се прокрадна една паразитна традиция да се отварят за игри. Всичко започна от София, със заповед на кмета Йорданка Фандъкова. Тя отвори училищните дворове за деца и възрастни през лятото като място за релакс. 

Средства обаче се отпускат от държавата на самите училища, те не са от общината. Отваряйки училищата за използване, това поставя допълнителни разходи за всяко едно училище. Нито в София, нито в Пловдив, където се прави това, не се осигуряват специални средства за охрана и поддържане. Това не е добро политическо и общинско решение на тези управленци."

"Ние даваме за образование само 3,9%, а Европа ни съветва да са  6%", заяви още Юлиян Петров. Според него образованието ни е сериозно недофинансирано.

За отпадане на НВО в 4 и 10 клас: От 10 години ние сме за премахване на тези изпити, защото са лишени от смисъл. Това изпитване е генератор на статистика, то е и излишно натоварване на системата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08
Сопот

Търсят начини за справяне с водната криза в Сопот

Въпреки че в Сопот не е обявен воден режим, от дни в района има проблеми с водата. Причината е драстично намалялото ниво на основния водоизточник, който се намира над село Христо Даново. Общинската администрация в Сопот спешно търси решение на проблема с водоснабдяването в града. През последните дни са направени огледи на..

публикувано на 19.08.24 в 12:03

5000 са подадените заявления за помощите за ученици

Какви са новите изменения в получаването на семейните помощи за ученици, за най-малките от 1 до 4 клас и тези, които постъпват в 8 клас, за промените разговаряме с Десислава Йорданова , началник отдел "Социална закрила" в регионалната дирекция на Социално подпомагане-Пловдив. Родителите на ученици от първи до четвърти клас и на гимназистите от 8..

публикувано на 19.08.24 в 10:23