Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillimi i sezonit dimëror në Pamporovo shtyhet deri më 21 dhjetor. Tani për tani!

Foto: pamporovo.me

Vendpushimi Pamporovo gëzon një klientelë relativisht modeste, pavarësisht nga bllokimi i pjesshëm dhe restorantet, spa qendrat, pishinat e mbyllura. Në këtë vendpushim të strukur në malin Rodopa nuk punojnë ski-pistat dhe teleferikët. Gjithsesi, disa nga hotelierët presin turistë për fundjavë, të tërhequr nga dëbora e parë. Këta janë kryesisht bullgarë, të cilët vijnë për të marrë një çik ajër të pastër dhe të shëtisin nëpër rrugicat e shtigjet e malit Rodopa. Kurse kureshtjet natyrore përreth ka sa të duash!

Një kontroll nga ana e Radio Bullgarisë  saktësoi se, vendpushimi ka një gatishmëri të plotë që të fillojë zyrtarisht  ski sezoni më 21 dhjetor, pas revokimit eventual  të urdhrit të ministrit të shëndetësisë, në lidhje me masat sa i përket shpërndarjes së Covid-19.  

Përpara ca kohe Marian Beljakov, drejtor ekzekutiv i Shoqërisë Aksionare “Pamporovo”, deklaroi përpara mediave se pavarësisht nga humbjet e mëdha për shkak të epidemisë dhe masat kufizuese, gjatë muajve të fundit në vendpushim janë investuar para të konsiderueshme  për garantimin e parrezikshmërisë së miqve. “Një nga masat në këtë drejtim është përfshirja e një sistemi të posaçëm për blerjen përmes internetit të kartave për teleferikun” - deklaroi përpara reporterit tonë përfaqësues i degës së marketingut të vendpushimit.

Skiatorët  do të marrin karta të gatshme në internet të paguara paraprakisht përmes të ashtuquajturës pick-up pajisje, të vendosur afër ski-pistave. Në këtë mënyrë, nga menaxhimi i njërit prej vendpushimeve tona më të njohura të skive shpresojnë që të mund të pakësojnë radhët e zakonshme përpara arkave dhe grumbullimin e madh të njerëzve rreth teleferikëve  gjatë kësaj kohe të vitit.

Kryesisht bullgarë pritet që të pushojnë në hotelet vendase gjatë muajve të ardhshëm. Ka dhe rezervime nga jashtë, por për shkak të pasigurisë rreth pandemisë, nga departamenti i marketingut nuk dëshiruan të saktësojnë se nga cilat shtete do të presin turistë. Për festat hotelierët vendas propozojnë dhe ofrojnë zbritje të paketave.

Por, tani për tani sezoni është nën pikëpyetje dhe vetëm bora dhe peizazhet e bukura të malit Rodopa janë në gjendje të tërheqin në Pamporovo ata turistë të cilët dëshirojnë të pushojnë mes natyrës me dëborë.  

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: pamporovo.me, BGNES, Millena Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Ministrja Marijana Nikollova

Bullgaria kërkon udhëtim të lirë dhe kufij të hapur për shpëtimin e turizmit

Ne mbështesim krijimin e "korridoreve të shpejta të gjelbra" për të vaksinuarit dhe njerëzit që tashmë janë shëruar nga Covid-19. Në të njëjtën kohë nuk duhet të kufizohen edhe udhëtimet e evropianëve të tjerë. Kjo duhet të çojë në një ringjallje..

botuar më 21-03-01 2.04.MD

Manastiri Novosellski në një video reklamuese të Ministrisë së Turizmit

Bashkë me Shoqatën e Guidave Bullgarë, Ministria e Turizmit përgatiti një seri prej videove reklamuese, të cilat prezantojnë skajet shumë pak të njohura të Bullgarisë. Shikoni filmin 2 minutash, kushtuar manastirit të bukur Novosellski “Trinia e Shenjtë”..

botuar më 21-02-28 8.15.PD

7 ide për një fundjavë të paharrueshme në bashkinë Gërmen

Burime minerale, vendbanime etnografike, tradita kolorite, gjurma nga antikiteti, tablo të bukura natyrore – Bashkia Gërmen në Rodopet Perëndimore është e pasur me oferta për pushim dhe itinerare njohëse. Për disa prej fenomeneve më të famshme në këtë..

botuar më 21-02-27 11.55.PD