Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Rumen Radev
Foto: president.bg

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në formimin e besimit midis forcave politike”, tha kreu i shtetit.

“Bullgaria ka nevojë për një qeveri të qëndrueshme, të emëruar nga parlamenti bullgar mbi bazën e parimeve dhe përparësive të përbashkëta”, shtoi Radev, duke theksuar se “vetëm një kabinet legjitim që gëzon besimin e shoqërisë mund ta nxjerrë Bullgarinë nga kriza”.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kabineti i Zoran Zaev mbijetoi për shkak të mungesës së kuorumit parlamentar Deputeti Kastriot Rexhepi nga partia shqiptare Besa, e cila shpalli se do t'i votojë “mosbesim” qeverisë së Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nuk..

botuar më 21-11-12 2.14.MD

10 nëntor - fillimi i tranzicionit bullgar drejt demokracisë

Më 10 nëntor 1989, një ditë pas rënies së Murit të Berlinit, gjatë plenumit të nëntorit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Bullgare në Sofje, lideri shumëvjeçar komunist Todor Zhivkov u lirua nga posti i sekretarit të përgjithshëm të..

botuar më 21-11-10 6.00.PD

Pesë ditë deri në zgjedhjet 2 në 1

Bullgaria është në pragun e zgjedhjeve të treta radhazi të parakohshme parlamentare dhe të rregullta presidenciale. Fushata zgjedhore është në vijën përfundimtare, por për të kuptuar nëse mesazhet e kandidatëve arrijnë tek votuesit, duhet të..

botuar më 21-11-08 4.22.MD