Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Piktorë bullgarë “jashtë kornizës” prezantojnë veprat e tyre në Paris

Foto: Facebook / Instituti Bullgar i Kulturës, Paris

“Jashtë kornizës” titullohet ekspozita e piktorëve bullgarë të lëvizjes “Art Brut”, e cila do të hapet mbrëmjen e 16 shtatorit në galerinë e Institutit Bullgar të Kulturës në Paris. Në vitin 1945, artisti Jean Dubuffet prezantoi termin “Art Brut” për artin jashtë kulturës zyrtare, dhe sot i referohet punës së artistëve autodidakt. Në ekspozitë prezantohen mbi 70 vepra - piktura, skulptura dhe gdhendje në dru, si dhe një koleksion vizatimesh të pacientëve nga arkivi i një spitali psikiatrik. Deri më tani, Bullgaria është i vetmi vend evropian që nuk ka performuar në këtë fushë. Mungojnë informacionet për artistët tanë bashkëkohorë të artit brut, kjo është arsyeja pse ata mbeten plotësisht të panjohur në qarqet ndërkombëtare.

Pas Francës, ekspozita do të shfaqet për publikun bullgar në janar 2023, në një galeri në Sofje.


Më shumë nga rubrika

Një libër për shenjtorët e trojeve tona si dhuratë për fëmijët ukrainas

Një libër për shenjtorët, të cilët përhapën mësimin e krishterë në trojet tona, u dhurohet kohët e fundit kishave për fëmijët refugjatë ukrainas. “Ai do t'i ndihmojë kur të kuptojnë se vendi ku ndodhen nuk është i huaj për ta”, thotë At Stelijan..

botuar më 22-12-23 10.25.PD

Një ekspozitë tregon artin në kartolinat e shekullit të kaluar

Një urim për Krishtlindjet, një propozim martese apo një lajm për përfundimin e luftës... dhe e gjithë kjo e shkruar në një kartolinë pa zarf dhe pullë dhe e dërguar në një adresë. E kaluara duket se nuk është aq e largët sa mendojmë - na kujton..

botuar më 22-12-18 12.05.MD

Shfaqja e Operës së qytetit Stara Zagora në Prishtinë

Në një skenë të ndërtuar posaçërisht në Pallatin e Sporteve të Prishtinës nga ora 19:00 e datës 15 dhjetor, Opera e qytetit Stara Zagora do të debutojë me shfaqjen e parë të operës “Traviata” nga Giuseppe Verdi në kryeqytetin e Republikës së Kosovës...

botuar më 22-12-15 9.54.PD