Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ursula von der Leyen do të takohet me presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në Sofje

Foto: Reuters

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Bullgari do të takohet me Presidentin Rumen Radev dhe homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar shërbimit për shtyp të Komisionit Evropian. Kujtojmë se von der Leyen do të jetë në Sofje të shtunën, më 1 tetor, për hapjen e interkonektorit me Greqinë. Në ceremoni do të marrin pjesë edhe presidentët e Serbisë dhe Azerbajxhanit, si dhe kryeministrat e Rumanisë dhe Greqisë.


Më shumë nga rubrika

Ish-zëvendësministri i mbrojtjes, Jordan Bozhillov

Armët bullgare do të arrijnë në Ukrainë nëpërmjet ndërmjetësve

Armët bullgare do të arrijnë në Ukrainë, por jo drejtpërdrejt, tha për BNT ish-zëvendësministri i mbrojtjes, Jordan Bozhillov . "Bullgaria ka një nga arsenalet më të mëdha të disponueshme aktualisht të armëve dhe municioneve të vjetra të tipit..

botuar më 23-03-27 11.41.PD
Doc. Vanja Stamatova

Rumania nuk e ka shpjeguar zyrtarisht arrestimin e anijeve bullgare të peshkimit

Drejtoresha e Agjencisë Ekzekutive për Peshkimin dhe Akuakulturën Doc. Vanja Stamatova i tha BNR se tre anijet bullgare të peshkimit në Detin e Zi, të cilat u arrestuan nga rojet kufitare rumune më 24 mars, nuk kanë lundruar në ujërat rumune...

botuar më 23-03-27 10.11.PD
Ministrja maqedonase Slavjanka Petrovska

Maqedonia e Veriut i dorëzon Ukrainës 12 helikopterë sulmues Mi-24

Ukraina kërkon që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të thërrasë një takim urgjent të menjëhershëm për shkak të deklaratave të Rusisë se ka vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi, raportoi UNIAN. Komisioneri i politikës së jashtme të..

botuar më 23-03-27 9.28.PD